Schopnost šíření nového koronaviru sílí, oznámila Čína. Vídeň hlásí podezření na infekci u letušky
Schopnost šíření nového koronaviru začíná sílit. Na rozdíl od podobného onemocnění SARS je infekční v inkubační době. Oznámil to v neděli zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí, nakažených je přes 2000. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - v neděli oznámilo Rakousko, první potvrzený případ pak ohlásila Kanada. Čína také v zemi zakázala prodej a převoz divokých zvířat.
Zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej řekl, že schopnost přenosu viru roste. Nemocných pak podle něj může nadále přibývat.
Čech skončil kvůli koronaviru ve Vietnamu v karanténě. ‚Podezření se zatím nepotvrdilo,‘ řekl Vojtěch
Číst článek
Virus je podle něj infekční také v inkubační době, která trvá jeden až čtrnáct dnů. Tím se liší od koronaviru SARS, který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil na 800 lidí. Čínské úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma Siao-wej.
Připustil také, že informací o viru zatím není mnoho. A není podle něj ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Podle čínských úřadů také zatím není zcela jasný původ nemoci. Je možné, že nový koronavirus pochází od volně žijících zvířat. Na lidi se mohl přenést od divokých zvířat, které lidé nelegálně prodávali na tržnici s mořskými produkty ve městě Wu-chan.
Z Pekingu do Wu-chanu v neděli odjeli vedoucí lékaři ze šesti pekingských nemocnic, aby pomohli situaci zvládnout. Z filipínské Manily do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek. Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí také v neděli oznámilo, že začala příprava vakcíny proti novému koronaviru.
Nová opatření v Číně
Čínské úřady se rozhodly přijmout nová opatření, která mají pomoci zabránit šíření infekce. Po celé zemi zakázaly veškerý prodej a převoz volně žijících zvířat. Divoká zvířata tak teď lidé nesmí nabízet na trzích, v supermarketech, restauracích ani internetových obchodech. Místa, kde jsou chována, musí být izolována.
Potyčky v nemocnicích, stahování občanů zpět do vlasti, uzavřené památky. Koronavirus se dál šíří
Číst článek
Čínské cestovní kanceláře také nebudou moci od pondělí zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny, informovala čínská televize CCTV.
Patnáctimilionové severočínské město Tchien-ťin po vzoru Pekingu rozhodlo dočasně zastavit provoz dálkových autobusových linek. Pobřežní velkoměsto Šan-tchou na jihu země v sobotu rozhodlo o uzavření pro osoby cestující odjinud, automobilovou i lodní dopravu. Přerušen je provoz taxíků, přívozů a autobusů.
Čínou spravovaný Hongkong od soboty znepřístupnil populární turistické atrakce Disneyland a zábavní park Ocean Park. Úřady již dříve oznámily, že na neurčito je uzavřen i šanghajský Disneyland či pekingské Zakázané město.
Nemoci podlehlo 56 lidí
Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.
VIDEO: Čína staví nemocnici pro nakažené koronavirem. Tisíc lůžek chce připravit za pět dní
Číst článek
Každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit, podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů.
Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují, že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 tisíc nakažených.
Podle dvou předních francouzských lékařů, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem koronaviru, se nákaza v porovnání s těmi dřívějšími, například s onemocněním SARS, jeví slabší. Riziko epidemie v Evropě je podle nich nyní nízká, nebo dokonce krajně nízká.
Má se za to, že úmrtnost na koronavirus, který se šíří z Číny, je kolem pěti procent, zatímco u SARS to byl dvojnásobek, konstatoval jeden z lékařů Yazdan Yazdanpaneh. A dodal, že vážnější než nákaza, která se nyní šíří z Číny, je koronavirus MERS.
Kanada, Rakousko
Nemocnice v kanadském Torontu v sobotu odpoledne sdělila, že ošetřuje prvního pacienta s koronavirem v zemi. Podle zdravotníků se jedná o padesátiletého muže, který do země 23. ledna přiletěl z Wu-chanu.
Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery
Číst článek
„V Torontu nebyl příliš dlouho. Necítil se dobře. Myslím, že zůstával doma a lidé, kteří s ním bydlí, se sami izolovali,“ uvedla doktorka Barbara Yaffeová.
Úřady upozorňují, že ačkoliv u muže přítomnost viru zjistili doktoři v Torontu, pro úplné potvrzení přítomnosti viru ho musí ještě nezávisle vyšetřit federální zdravotnická agentura.
Na výsledky vyšetření kvůli podezření na tento typ viru čeká rovněž čínská letuška, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole.
Výsledky mohou být až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.
Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dalších regionů nejlidnatější země světa.
Nikdo to nebral vážně, dost lidí je v šoku, popisuje situaci ve Wu-chanu Čech, který tam studuje
Číst článek
Onemocnění byla kromě Kanady potvrzena i v dalších světových zemích. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam.
V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka oznámila v sobotu i Austrálie.
České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy.
Americký konzulát ve Wu-chanu rozhodl, že v úterý letecky evakuuje veškeré své zaměstnance i několik amerických občanů. Přímý let bude mít omezenou kapacitu, přednost bude dána těm, kterým při nákaze koronavirem hrozí „větší riziko“.
SARS a MERS
Obavy z šíření nového typu koronaviru vyvolávají vzpomínky na epidemii koronaviru SARS, který se vyznačuje vážnými dýchacími obtížemi. Ten v letech 2002 až 2003 postihl jižní Čínu. Chorobě tehdy v několika zemích a oblastech podlehlo přes 700 lidí.
Koranavirem ze stejného kmene je pak MERS, který se šířil mezi lety 2013 až 2015. Může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a selhání ledvin. Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.
Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.