Kanada 4:1 Česko

Jeden v Paříži, druhý v Bordeaux. Nový čínský koronavirus se objevil i v Evropě

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci loňského roku v čínském městě Wu-Chan a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci oznámilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Paříž (Aktualizováno: 22:01 24. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová | Foto: Alain Jocard | Zdroj: Reuters

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Oba nedávno přicestovali z Číny. Jeden z nich po svém příletu přišel do kontaktu asi s deseti dalšími lidmi, které se nyní úřady snaží kontaktovat.

Nikdo to nebral vážně, dost lidí je v šoku, popisuje situaci ve Wu-chanu Čech, který tam studuje

Číst článek

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci. Poznamenala rovněž, že nákaza se v Evropě potvrdila nejdříve ve Francii zřejmě kvůli tomu, že tamní lékaři jsou schopni nemoc rychle diagnostikovat. Naznačila tím, že další případy by se mohly brzy objevit i v dalších evropských zemích.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého v pátek potvrdily také Spojené státy.

Hygienička ke koronaviru: Nevíme, jak je přenos do Evropy pravděpodobný. Může se tu ale objevit

Číst článek

Některé země, včetně Itálie, Velké Británie či Srbska, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postižených oblastí. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovaných osob zatím onemocnění novým koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady kvůli výskytu nákazy uzavřely.

Podle lékařů vyvolává nový koronavirus onemocnění s příznaky chřipky. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme