Ministerstvo doporučuje Čechům vyhnout se severu Itálie, nové případy koronaviru hlásí Čína i Írán

Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům vyhnout se severoitalským oblastem zasaženým koronavirem, kde vláda zavedla karanténu a další opatření. Pražské letiště kvůli koronaviru vytvořilo speciální gaty pro cestující z Itálie. Pevninská Čína oznámila, že novému koronaviru podlehlo 71 dalších lidí. 84 nových případů nákazy v úterý podle zahraničních médií oznámila Jižní Korea, počet nakažených tam již dosáhl čísla 977, z toho zemřelo 10 osob.

Sledujeme online Wu-Chan (Aktualizováno: 10:11 25. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští studenti, kteří studují na univerzitách v Jižní Koreji, jsou testováni na přítomnost koronaviru. | Zdroj: Reuters

Takřka všechny případy pondělních úmrtí v Číně s výjimkou dvou hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Drtivá většina obětí, konkrétně 56, připadá na chupejskou metropoli Wu-chan. Pro srovnání, v neděli v pevninské Číně podlehlo nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, 150 lidí.

V pondělí čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 508 nových potvrzených případů, v neděli jich bylo 409. Celkem se zde dosud nakazilo 77 658 lidí. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v pondělí to bylo 499 případů.

Americká vojenská cvičení

Jižní Korea kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol. Počet nakažených se v zemi v úterý zvýšil na 977 lidí, píše deník Washington Post.

V pondělí americký ministr zahraničí Mark Esper podle AP oznámil, že kvůli nákaze USA a Jižní Korea zvažují omezit společná vojenská cvičení. Esper dodal, že je přesvědčen, že velitelé naleznou způsob, jak ochránit jednotky a jak zároveň zajistit plnou připravenost na obranu této asijské země.

Diamond Princess

V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let.

Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.

Dva starší cestující z lodi Diamond Princess podlehli koronaviru. Dalších 30 lidí je ve vážném stavu

Číst článek

Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena.

Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató v úterý podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her.

Letiště Václava Havla

Gaty vyhrazené speciálně pro přílety z Itálie zavedlo pražské letiště Václava Havla jako první na světě. Platí v nich přísnější hygienické postupy – prostory se například častěji dezinfikují.

Pracovníci letiště mají taky za úkol všímat si cestujících s příznaky respiračního onemocnění a případně je odkázat na lékařskou službu. Spoje do Itálie létají dál bez omezení. Ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje, aby se regionům v severní Itálii, kde se ohniska nákazy objevila, vyhnuli.

Na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem v Itálii dosud zemřelo 7 lidí. Nakažených je víc než 220. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme