Boj s koronavirem maří trollové, stěžuje si ředitel WHO. Dezinformace šíří bulvár i ruská média

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že snahy vypořádat se s epidemií koronaviru maří konspirační teorie a provokatéři na internetových diskusních fórech. Nákaze novým typem koronaviru podlehlo 805 lidí, více než během epidemie SARS ze začátku tisíciletí.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus

generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: FW1F/Andrew Heavens | Zdroj: Reuters

Ghebreyesus si podle britské BBC postěžoval novinářům, že dezinformace „ztěžují práci zaměstnanců WHO“. Dodal, že aby se lidé mohli před nákazou ochránit, musejí mít přístup k přesným informacím. Dezinformace kolem nového typu koronaviru podle něho vyvolávají zmatky a šíří mezi veřejností strach. „Ve WHO nebojujeme jen s virem, bojujeme také s trolly (provokatéry v internetových diskusích, pozn. red.) a konspiračními teoriemi,“ prohlásil šéf zdravotnické organizace.

BBC připomíná, že konspirační teorie týkající se koronaviru šíří například ruská nejsledovanější televizní stanice První kanál v hlavním zpravodajském pořadu Vremja. Její moderátor ho v jednom vydání spojoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo v pořadu vystoupil odborník, který tvrdil, že virus byl vytvořen uměle a že za ním stojí americké zpravodajské služby nebo americké farmaceutické firmy.

Koronavirus počtem obětí překonal epidemii SARS. Nemoc si vyžádala přes 800 životů převážně v Číně

Číst článek

Americká a britská bulvární média zase zveřejnila video, na němž mladá Číňanka jí netopýří maso. Články tvrdily, že záznam vznikl ve Wu-chanu, epicentru nákazy. Ve skutečnosti ale pocházel z tichomořského ostrova Palau a byl z roku 2016. V důsledku této dezinformace někteří účastníci internetových diskusí za příčinu rozšíření viru považovali čínské stravovací návyky.

Firma Facebook před několika dny informovala, že bude ze stejnojmenné sociální sítě odstraňovat dezinformace ohledně koronaviru. Týká se to různých „zaručených“ rad ohledně léčby nebo prevence nemoci, třeba takové, že proti ní pomáhá pít bělicí prostředky. Stejná opatření platí i pro instagram. Twitter zase vyhledávací mechanismy nastavil tak, aby se na začátku stránky objevovaly informace pocházející z důvěryhodných zdrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme