Čína se snaží zabránit šíření koronaviru před olympiádou. Zpřísnila karanténu ve městě Si-an

Čína dál bojuje s ohniskem koronavirové nákazy ve městě Si-an, které leží asi 900 kilometrů od Pekingu. V neděli místní úřady nařídily zpřísnění karantény pro zhruba 13 milionů tamních obyvatel a nařídily kompletní dezinfekci města. V celé Číně se za posledních 24 hodin potvrdilo 200 nových případů infekce virem SARS-CoV-2, o den dříve to bylo 206, což byla nejvyšší bilance od března 2020.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I kvůli pouhým několika novým případům Čína izoluje celá města, zavádí přísné lockdowny a provádí masové testování obyvatel | Zdroj: Reuters

Si-an je hlavním městem provincie Šen-si a tvrdá uzávěra tam platí od čtvrtka. Doprava z města a do města byla až na výjimky zrušena a lidé nesmějí odjet bez souhlasu zaměstnavatele nebo místních úřadů. Otevřené jsou jen obchody, které prodávají nezbytné zboží, a i do nich se lidé dostanou jen sporadicky. Vyjít ven na nákupy smí jen jeden člen domácnosti, a to jednou za tři dny.

„V nadcházejících dnech pravděpodobně odhalíme ještě řadu dalších případů,“ uvedl podle agentury AFP jeden z představitelů vedení města Che Wen-čchüan. Podle něj je nyní asi 29 000 lidí v úplné izolaci, kterou musejí strávit v některém z místních hotelů.

Japonsko nevyšle na olympiádu v Pekingu vládní delegaci. K diplomatickému bojkotu se ale nepřipojilo

Číst článek

Lockdown v Si-anu patří k nejpřísnějším od roku 2020, kdy Čína uzavřela jedenáctimilionové město Wu-chan, a bude platit do odvolání.

Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii covidu-19 politikou „nulové tolerance“, což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Epidemickou situaci úřady přísně monitorují i vzhledem k blížící se zimní olympiádě, která začíná v Pekingu v únoru.

Koronavirus se do světa začal šířit koncem roku 2019 právě z Číny, ale nejlidnatější země světa podle oficiálních statistik registruje mnohonásobně méně prokázaných infekcí než například evropské státy. Dosud se tam nakazilo něco přes 100 000 lidí, zemřelo 4636 z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme