Česko hlásí 519 uzdravených z nemoci covid-19. V Itálii si vyžádala přes 20 tisíc životů

  • Počet potvrzených případů s nákazou novým koronavirem v Česku překročil šest tisíc. Pozitivní testy mělo k pondělnímu večeru podle ministerstva zdravotnictví 6022 lidí. Od rána tak přibylo 31 pacientů. Během dnešního dne přibyly 4 úmrtí lidí nakažených covidem-19, celkem jich tak zemřelo 143. Z nákazy se zatím vyléčilo 519 lidí.
  • V Itálii počet obětí nemoci covid-19 překročil hranici 20 000. Za posledních 24 hodin zde onemocnění podlehlo 566 lidí, tedy o 135 více než předchozí den. Informovala o tom v pondělí italská civilní ochrana. Test zde koronavirus dosud potvrdil u 159 516 lidí. Oficiální počet nakažených je větší vedle USA ještě ve Španělsku.
  • Za posledních 24 hodin podlehlo v USA nemoci covid-19 dalších 1514 lidí. Celkem tak již v zemi bilance obětí přesáhla hranici 22 000. Informovala o tom americká Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 dlouhodobě sleduje. Potvrzených případů nákazy v USA je již více než 557 000.

Praha (Aktualizováno: 20:16 13. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělního rána tak přibylo 31 nakažených, testů ale bylo méně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za neděli počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 89, což je nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva nemoc covid-19 potvrdila u 67 lidí. Celkový přírůstek počtu nakažených za pondělí bude znám v úterý ráno. O víkendu jsou přírůstky obvykle menší, protože se dělá i méně testů. V neděli jich laboratoře udělaly 3233, což bylo nejméně od konce března.

Rekordní množství testů laboratoře vyhodnotily ve středu 8. dubna, kdy jich bylo 8164. Poté jejich počet klesl, přičemž na Velký pátek jich bylo přes 5000 a v sobotu zhruba 4800. Celkový počet provedených testů je aktuálně 128 359.

Hospitalizováno bylo v neděli 436 pacientů s koronavirem. U stovky z nich mělo onemocnění těžký průběh vyžadující intenzivní péči. Na 300 nakažených, kteří byli v nemocnici, se uzdravilo nebo bylo propuštěno do domácí karantény.

Text pokračuje pod online reportáží.

Nárůst v Číně

Z posledního nárůstu 108 nově nakažených koronavirem v pevninské Číně šlo podle oficiálních prohlášení kromě deseti případů o lidi, kteří se z Číny vrátili z ciziny.

V neděli Peking nehlásil za posledních 24 hodin žádné úmrtí na covid-19. V pondělí přibyly do statistiky dvě oběti. Celkem si tak onemocnění v pevninské Číně - tedy bez Hongkongu a Macaa - vyžádalo 3341 mrtvých.

Koronavirem SARS-CoV-2 se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel celkem nakazilo 82 160 lidí. Pevninská Čína, z níž se na počátku tohoto roku začal virus do světa šířit, je tak v počtu nakažených aktuálně na sedmém místě na světě. Předstihly ji už USA, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a Británie.

Nejproblematičtější oblastí je nyní provincie Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny. Čínská zdravotní komise informovala o nových 98 importovaných případech. Devětačtyřicet z nich jsou čínští občané, kteří do země, konkrétně právě do provincie Chej-lung-ťiang, přijeli z Ruska. Všechna čínská města poblíž hranice s Ruskem tak zpřísnila hraniční kontroly a zavedla přísná pravidla karantény.

Pacienti bez příznaků

Čínští zdravotníci identifikovali také 61 lidí, kteří se nakazili koronavirem, nevykazují ale příznaky nemoci covid-19. Ještě donedávna statistiky tyto pacienty nezmiňovaly. I lidé bez symptomů mohou ovšem virus šířit. V neděli bylo nově zjištěných nakažených bez příznaků 63.

V provincii Chu-pej, ze které se začala na konci loňského roku nákaza šířit do dalších částí Číny a posléze i do celého světa, nezaznamenali stejně jako o den dříve žádný nový případ nákazy. Obě nové oběti v celočínské statistice pocházejí nicméně právě z provincie Chu-pej.

Turecký ministr chtěl kvůli vyhlášení zákazu vycházení odstoupit. Erdogan ale rezignaci odmítl

Číst článek

Epidemie v USA

Do nedělních 23.00 washingtonského času (5:00 SELČ) zaznamenala Univerzita Johnse Hopkinse ve Spojených státech 22 073 obětí covid-19. USA jsou od uplynulého víkendu zemí, v níž na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo nejvíce lidí na světě.

Na druhém místě tragického žebříčku je Itálie (19 899 obětí), na třetím Španělsko (17 209).

Za 24 hodin přibylo podle aktuálních dat 1514 obětí onemocnění způsobeného koronavirem. Předchozí bilance za 24 hodin činila 1920 obětí a té předcházela bilance dokonce 2108 obětí za den.

Nejhorší situace je nadále ve státě New York, kteréý je ohniskem nákazy s více než 9000 mrtvých. Téměř 7000 z nich eviduje jen město New York.

Po celém světě se podle vědců z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse koronavirem nakazilo už více než 1,85 milionu lidí. Přes 114 000 jich nemoci covid-19 podlehlo.

tef, tzr, anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme