Nákazu jsme nahlásili jako první, neznamená to ale, že je koronavirus z Číny, řekl šéf čínské diplomacie

Šéf čínské diplomacie Wang I při čtvrteční návštěvě Norska řekl, že není jisté, zda koronavirus vzniknul v Číně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Wang zpochybnil převládající názor zdravotnických expertů a cizích vlád.

Oslo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čínském Wu-chanu se v sobotu opět po epidemii koronaviru otevřelo

Úřady v čínském městě Wu-chanu zaregistrovaly první případ nového koronaviru v prosinci loňského roku (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Jakkoliv byla Čína první zemí, která oznámila Světové zdravotnické organizaci existenci koronaviru, „neznamená to, že virus vzniknul v Číně“, řekl Wang novinářům. „V posledních měsících jsme ve skutečnosti viděli zprávy (...), podle nichž se virus objevil v různých částech světa, a mohl se vyvinout dříve než v Číně,“ dodal.

Čína informovala o koronaviru až po dvou žádostech WHO. První zprávy zveřejnily wuchanské úřady

Číst článek

Úřady v čínském městě Wu-chanu zaregistrovaly první případ nového koronaviru v prosinci loňského roku, v lednu letošního roku pak oznámily prvního zemřelého s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

„Kde virus poprvé začal a jak začal (...), by se mělo přenechat vědcům a lékařským odborníkům (...), nemělo by se to politizovat nebo stigmatizovat,“ řekl Wang v očividné narážce na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který koronavirus dlouhodobě označuje jako „čínský virus“ a viní Peking z odpovědnosti za celosvětovou pandemii. „Kdo je pacient nula? To stále není známo,“ míní Wang.

Wang do Norska zavítal jako první čínský ministr zahraničí od roku 2006. Před příjezdem do skandinávské země navštívil Nizozemsko a Itálii.

Norsko, které je členem NATO, bude v letech 2021 a 2022 zastávat pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Čína je jedním ze stálých členů tohoto orgánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme