Čína nevydala povolení pro misi, která má zkoumat původ viru. Podle šéfa WHO je to velké zklamání

Čína stále nevydala všechna potřebná povolení pro mezinárodní tým vědců, který má v zemi přispět k řešení otázky původu viru SARS-CoV-2. Na tiskové konferenci to v úterý řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že jej čínský přístup k misi „velmi zklamal“. Někteří členové vědeckého týmu jsou přitom již na cestě do Číny.

Ženeva/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: Christopher Black/WHO | Zdroj: Reuters

Už na konci loňského roku oznámila Světová zdravotnická organizace, že v lednu vyšle do Číny tým vědců z deseti zemí: Dánska, Velké Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska. Každý z nich má jinou odbornost.

EU s dodávkami vakcín podle premiéra Babiše zaspala. ‚Nestíhá výrobce,‘ brání se Evropská komise

Číst článek

Podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse se dva členové týmu už na cestu do Číny vydali a další ji museli na poslední chvíli zrušit. Přílet vědců v těchto dnech byl přitom podle něj s Pekingem domluvený.

„A dnes jsme se dozvěděli, že čínské úřady ještě nevydaly všechna povolení potřebná pro příjezd týmu do Číny,“ řekl. „Jsem z této noviny velmi zklamaný,“ dodal šéf mezinárodní organizace.

Agentura AP reakci šéfa Světové zdravotnické organizace označila za vzácný případ, kdy na adresu Pekingu vyjádřil kriticky.

Zkoumání původu koronaviru

Mnoho podrobností k programu mezinárodního vědeckého týmu v Číně zatím není známo. Jednou z jeho zastávek má být ale město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde byla nákaza virem SARS-CoV-2 poprvé odhalena.

Očkování zdravotníků a lidí nad 80 let by mělo být hotové v březnu, nastínil Blatný

Číst článek

Cílem mise je zjistit, odkud se koronavirus vzal a jak se přenesl na člověka. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr. Z jakého přesně zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné. V minulosti se v této souvislosti nejčastěji hovořilo o luskounech.

Americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tají informace o koronaviru a šéfa Světové zdravotnické organizace, že se příliš poddává vůli Pekingu. Další země sice nejsou tak kritické, i ony ale podle AFP Čínu podezřívají, že šíření viru zpočátku tajila.

Nákaza virem SARS-CoV-2 se od konce roku 2019 potvrdila na světě u více než 86 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou virus vyvolává, zemřelo přes 1,86 milionu lidí, nejvíce ve Spojených státech (přes 354 tisíc). V Česku mělo zatím pozitivní výsledek testu na koronavirus přes 759 tisíc lidí. S covidem-19 jich od března 12 257 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme