Počet nakažených covidem mohl být ve Wu-chanu až desetkrát vyšší, než se uvádělo, naznačuje studie

Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem v čínském městě Wu-chan, je zřejmě mnohem vyšší, než uvádějí čínské zdravotnické statistiky. Podle studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by infikovaných mohlo být až desetkrát více, napsala ve středu agentura AFP. Wu-chan byl prvním městem na světě, kde bylo počátkem roku zaznamenáno velké ohnisko nového koronaviru.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čínském Wu-chanu se v sobotu opět po epidemii koronaviru otevřelo

Obyvatelé ve městě Wu-chan, odkud se na přelomu roku začal šířit nový koronavirus | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí vyhodnotilo výsledky sérologických testů uskutečněných ve Wu-chanu a dalších čínských oblastech v letošním prvním pololetí. Z 22 tisíc účastníků průzkumu ve Wu-chanu jich 4,43 procenta mělo v krvi protilátky na covid-19, což znamená, že se v minulosti nakazili koronavirem, který tuto nemoc způsobuje.

Vina z ‚vyvolávání nepokojů’. Točila ve Wu-chanu o šíření koronaviru, soud ji poslal na 4 roky do vězení

Číst článek

Pokud by výsledek průzkumu byl generalizován na celou populaci Wu-chanu, kde žije zhruba 11 milionů obyvatel, tak by to znamenalo, že ve městě bylo nakaženo zhruba 490 tisíc lidí. Čínské zdravotnické statistiky zde přitom registrují zhruba 50 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem.

Podle badatelky z čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Čchin Jing ale není takový rozdíl neobvyklý. „Více zemí vydalo podobné sérologické studie a ve většině případů bylo lidí s protilátkami několikanásobně více než potvrzených případů,“ řekla agentuře AFP.

Podle expertů je rozdíl vysvětlitelný tím, že mnoho lidí se nenechalo během akutní fáze epidemie testovat. První testy navíc nemusely být dostatečně přesné.

Epicentrum Wu-chan

Do studie bylo zahrnuto i 12 tisíc sérologických testů uskutečněných v dalších čínských oblastech a provinciích. V tomto případě ale zdravotníci nalezli pouze dva lidi, kteří měli v krvi protilátky proti koronaviru.

‚Byl ochotný říkat pravdu.‘ Li Weng-liang jako první varoval před koronavirem, sám mu podlehl

Číst článek

Výsledky potvrzují, že v Číně se epidemie soustředila pouze ve Wu-chanu a jeho okolí, uvádí agentura AFP. Město bylo kvůli nákaze v karanténě od ledna do konce března. V oblasti zemřelo v souvislosti s covidem-19 zhruba 4000 osob, zatímco v celé Číně, kde žije 1,4 miliarda osob, je evidováno 4634 obětí.

Čína byla v minulosti kritizována za to, že tajila informace o průběhu epidemie ve Wu-chanu. Aktivisty, kteří se snažili z města přinášet nezávislé informace, úřady zadržely. Jedna z aktivistek, bývalá advokátka Čang Čan, byla kvůli reportážím z Wu-chanu odsouzena v pondělí k čtyřletému trestu vězení.

Na začátku ledna má do Číny přicestovat mise vědců a odborníků Světové zdravotnické organizace. Jejím úkolem bude zkoumat počátky epidemie koronaviru. Představitelé organizace ujišťují, že mise nebude pod dohledem čínských úřadů.

Obdobné průzkumy přítomnosti protilátek na covid-19 v populaci zorganizovaly i další země. Průzkum kolektivní imunity v dubnu uskutečnila i Česká republika. Z více než 26 tisíc testovaných osob byla přítomnost protilátek prokázána u 107 osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme