Koronavirus zasáhl domovy pro seniory v Belgii. ‚Trpí i nenakažení pacienti,' říká geriatrička
Belgie provádí plošné testování na koronavirus v domovech pro seniory. První výsledky zatím potvrzují obavy z rozšíření nákazy. Pozitivní je v těchto zařízeních každý pátý člověk. Starší pacienti kvůli pandemii ale trpí, i když nakažení nejsou.
V Nemocnici svaté Alžběty v Antverpách měli zatím devět případů nákazy koronavirem, na oddělení pro nejstarší pacienty leží obvykle jiní s jinými diagnózami.
Testy na plošné testování jsou certifikované v Belgii. Spekuluje se o jejich validitě, říká lékař Šedo
Číst článek
„Za pacienty nesmí chodit návštěvy. Jen když už skutečně umírají, může se rodina v posledních dnech přijít rozloučit. Ale je to těžké, není možné se dotýkat, pacienti jsou osamělí,“ popisuje Radiožurnálu geriatrička Sofie van de Velde. Kromě personálu totiž v současnosti do nemocnice nikdo nesmí.
„Snažíme se zprostředkovat komunikaci přes tablety, většina pacientů je za to vděčná, ale například lidé se stařeckou demencí nechápou, proč nemohou vidět rodinu, jsou depresivní, připadají si, že je všichni opustili. Je skutečně těžké se na to dívat,“ vysvětluje geriatrička.
V Belgii koronavirus zasáhl domovy pro seniory zvláště těžce. Pochází z nich zhruba polovina z více než 6000 nahlášených obětí v zemí. I kvůli tomu je Belgie, co do počtu mrtvých na milion obyvatel, nejhůře zasaženou zemí světa.
Nepřesné statistiky
Belgické statistiky ale nejsou přesné. Kvůli nedostatku testů se úmrtí v domech s pečovatelskou službou koronaviru často jen připisovaly na základě příznaků, což je zvláště u seniorů nespolehlivé.
Za první dva dny plošného testování bylo v Praze a Brně vyšetřeno 5000 lidí. Nejvíce chybí vzorků dětí
Číst článek
„V běžné populaci patří mezi typické příznaky kašel, dušnost a horečka. U starších pacientů se ale nákaza někdy projevuje jen zmateností, nestěžují si na dušnost, nekašlou. Diagnostika u nich není jednoduchá,“ vysvětluje van de Velde.
I proto belgické úřady v těchto dnech provádějí v domech s pečovatelskou službou plošné testy. Podle prvních výsledků je v nich pozitivních až dvacet procent lidí.
Podle odbornice se situace ale domov od domovu různí: „V některých zařízeních pro seniory má koronavirus skoro každý, v jiných se neobjevil ani jeden případ. Nakažené pacienty je v nich velmi složité oddělit od zdravých.“
Například pacienty se stařeckou demencí je těžké přimět, aby neopouštěli pokoj. Na zvládnutí nákazy nejsou domovy pro seniory vybavené a potýkají se s nedostatkem personálu. Pacienti s koronavirem v nich ale obvykle zůstávají. Převoz do nemocnice si totiž nepřejí nebo by vzhledem k dalším diagnózám ani neměl smysl.
‚Začíná se to uklidňovat‘
Plošné testování v domech s pečovatelskou službou zatím není u konce, úřady stále ještě distribuují desítky tisíc testů. Vysoké procento nakažených v domech s pečovatelskou službou ale bude podle Sofie van de Velde znamenat jediné: „Hodně lidí ještě zemře. Nákaza ale časem opadne, je to otázka týdnů. Poslední dva, tři týdny byly opravdu těžké, ale začíná se to uklidňovat.“
Vrchol epidemie má Belgie, zdá se, za sebou. Den za dnem ubývá pacientů na jednotkách intenzivní péče i dalších odděleních nemocnic. Podobně jako v jiných zemích se v ulicích belgických měst stalo zvykem každý den v osm hodin večer tleskat z oken a balkónů výkonu zdravotníků.
Sofie van de Velde si na podobné pocty ale nepotrpí. „Byla bych raději, kdyby lidé dodržovali zákazy a neorganizovali karanténní večírky, to by mi udělalo větší radost. Tleskání není potřeba,“ dodává.