V Íránu evidují nejméně nových případů koronaviru od půlky března. Vláda rozhodne o otevření škol

Írán v sobotu oznámil 802 nových nakažených koronavirem, což je nejmenší denní nárůst potvrzených případů od 10. března. Počet dosud registrovaných infikovaných dosáhl v této zemi s 83 miliony obyvatel už 96 448, z toho 77 350 lidí se uzdravilo a 6156 zemřelo. Podle agentury IRNA o tom informovalo íránské ministerstvo zdravotnictví.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky jsou v Íránu povinné v hromadné dopravě | Zdroj: Reuters

Írán je podle oficiálních statistik devátou zemí na světě nejhůře zasaženou koronavirem, a to co do počtu potvrzených případů nákazy i úmrtí. Nejhorší byla v Íránu situace na přelomu března a dubna, kdy počty nových případů infekce rostly denně podle oficiálních statistik o zhruba tři tisíce. Země dosud provedla 484 541 testů, uvedlo v sobotu ministerstvo zdravotnictví.

Evropa má nejvíce nakažených ze všech světadílů. Eviduje přes milion a půl infikovaných koronavirem

Číst článek

Počet mrtvých s covidem-19 se za poslední den v Íránu zvýšil o 65. To je druhý nejnižší denní nárůst úmrtí z řad nakažených od 11. března.

Íránské úřady už od poloviny dubna začaly postupně uvolňovat omezení zavedená kvůli pandemii, otevřeny byly už téměř všechny obchody, uvedla agentura DPA. Zavřené ale zůstávají dál školy, sportoviště i mešity a dál platí zákaz shromažďování velkého počtu lidí. O otevření škol a mešit by se mělo rozhodnout v neděli.

Obava z podzimu

Ministerstvo zdravotnictví v sobotu také vyzvalo k důslednému dodržování pravidel prevence nákazy, jako je bezpečná vzdálenost mezi lidmi na veřejnosti, časté mytí rukou či nošení roušek, které jsou ode dneška povinné například ve veřejné dopravě v Teheránu.

„Pokud lidé nebudou dodržovat pravidla, nemoc se jistě vrátí,“ varoval Mohammad Mahdí Gúja z ministerstva zdravotnictví. Také ministr zdravotnictví Saíd Namakí tento týden upozornil, že země se musí připravit na případnou další vlnu onemocnění letos na podzim a v zimě, kdy by mohla přijít „současně drtivá vlna covidu-19 a chřipky“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme