První případ koronaviru v Severní Koreji? Kim Čong-un kvůli podezření vyhlásil výjimečný stav

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav a svolal v sobotu mimořádnou schůzi politbyra kvůli obavám z prvního případu nákazy koronavirem. Jedná o navrátilce z Jižní Koreje, který se nelegálně překonal hranici zpět do KLDR tento měsíc, napsala v neděli severokorejská agentura KCNA. Jestliže se podezření potvrdí, půjde o první oficiálně přiznaný případ nákazy koronavirem v zemi, napsala agentura Reuters.

Sledovali jsme online Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v trolejbusu v Pchjongjangu

Cestující v trolejbusu v Pchjongjangu | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Kim nechal uzavřít pohraniční město Kesong. Podle KCNA se člověk, který před třemi lety zběhl do Jižní Koreje, do země vrátil 19. července se symptomy nemoci covid-19. Severokorejský vůdce též nařídil vyšetřit a „tvrdě potrestat“ pohraničníky, který slouží na místě, kde navrátilec překročil hranice.

USA hlásí největší přírůstky nakažených od začátku června. Čtvrtý den evidují víc než 1000 obětí

Číst článek

Severokorejská agentura výslovně neuvedla, zda byl dotyčný testován na koronavirus. „Několik lékařských vyšetření sekretu horních dýchacích cest a krve nepřineslo jistý výsledek,“ napsala KCNA. Jedinec podle ní skončil v karanténě a úřady se snaží vystopovat ty, kteří s ním přišli do styku.

Severní Korea dostala tisíce testů na koronavirus od Ruska a dalších zemí. Pomoc v boji s epidemií covidu-19 v květnu nabídl v dopise severokorejskému vůdci čínský prezident Si Ťin-pching.

KLDR v reakci na pandemii uzavřela hranice a v karanténě zde skončily tisíce lidí. Izolovaná komunistická země nicméně dosud žádný případ nákazy koronavirem neohlásila a opatření byla v poslední době uvolněna.

Článek pokračuje pod online reportáží:

V uplynulých týdnech Severní Korea zostřila kampaň proti přeběhlíkům do Jižní Koreje. Pchjongjang vyzval Soul, aby zakročil proti lidem, kteří do KLDR posílají „propagandistické“ zprávy a potravinovou pomoc.

Některé skupiny v Jižní Koreji vysílají na sever balóny s letáky, malými rádii či přenosnými USB disky s jihokorejskými zprávami a seriály.

Brazílie a Mexiko

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala dalších 1211 úmrtí s koronavirem a 51 147 nově nakažených. Mexiko v sobotu ohlásilo 729 dalších úmrtí s koronavirem a 6751 nově nakažených. S odvoláním na sobotní sdělení ministerstev zdravotnictví obou zemí o tom informovala agentura Reuters.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je po Spojených státech druhou zemí, která je na světě koronavirem nejpostiženější. Celkem už se v ní nakazilo 2 394 513 lidí. Celková bilance mrtvých vzrostla na 86 449. V pátek brazilské úřady hlásily nárůst 1156 mrtvých s koronavirem a 55 891 nově nakažených.

Podle odborníků jsou počty nakažených v Brazílii přitom ještě mnohem vyšší, než se oficiálně udává. Země totiž podle nich provádí na koronavirus SARS-CoV-2 příliš málo testů.

V Mexiku, které má má přes 126 milionů obyvatel, celkový počet nákazy koronavirem v sobotu stoupl na 385 036 případů a úhrnem zde dosud zemřelo 43 374 lidí s nemocí covid-19. Podle tamní vlády je počet nakažených patrně značně vyšší než oficiální počet potvrzených případů.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme