Británie zaznamenala nejvíc případů koronaviru od února. Nakažení jsou především mladí nenaočkovaní

Nákaza koronavirem se ve Velké Británii za poslední den potvrdila u 11 007 lidí, což je nejvíce od 19. února, kdy nakažených za jediný den přibylo 12 027. Dalších 19 lidí po nemoci covid-19 v zemi se zhruba 67 miliony obyvatel v uplynulém dni zemřelo. Jde o nejvyšší denní počet úmrtí od 11. května. S odkazem na vládní data o tom informovala agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdy stávající vlna koronaviru v Británii dosáhne vrcholu, podle odborného poradce vlády Chrise Whittyho stále není jasné. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

V Británii od začátku pandemie zemřelo 127 945 infikovaných, což je nejvíce v Evropě. V přepočtu na obyvatele je na tom řada evropských zemí hůře, včetně Itálie, České republiky, Slovenska, Maďarska či Polska.

Velká Británie prodlužuje lockdown. Kvůli indické mutaci vláda odloží rozvolnění o několik týdnů

Číst článek

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo na 80 procent dospělých Britů a asi 58 procent dospělé populace má za sebou dávky obě, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Navýšení o 34 procent

Ve srovnání s uplynulým týdnem se však počty nově nakažených v Británii zvýšily o 34 procent, nejvíce zastoupeni mezi nově nakaženými jsou mladí lidé, kteří zatím nebyli očkováni. Zhruba 95 procent nových případů v Británii navíc tvoří varianta delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle odhadů britských vládních expertů o 40 až 80 procent nakažlivější než původně dominantní mutace alfa, známá také jako britská mutace.

Prudké rozšíření mutace delta v pondělí přimělo premiéra Borise Johnsona odložit finální etapu rušení protiepidemických opatření. Původně se předpokládalo, že omezení budou zrušena 21. června, nové datum je 19. července.

Vakcínu AstraZeneca by neměli dostávat ani starší 60 let, uvedl zástupce Evropské lékové agentury

Číst článek

Kdy stávající vlna koronaviru v Británii dosáhne vrcholu, podle odborného poradce vlády Chrise Whittyho stále není jasné. Dodal však, že rozhodně budou další hospitalizace i úmrtí. Kromě toho Whitty varoval, že další vlna nákazy může přijít koncem podzimu či v zimě.

„Pokud jde o střednědobý výhled, očekávám, že nás čeká další zimní nárůst, pozdní podzimní až zimní nárůst, a to proto, že víme, že zima a podzim svědčí respiračním virům, takže by bylo překvapivé, kdyby (to období) tomuto vysoce nakažlivému respiračnímu viru nesvědčilo,“ řekl.

V pondělí zveřejněná analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nicméně dospěla k závěru, že dvě dávky vakcín, které se v Británii používají nejčastěji, velmi účinně chrání před nutností hospitalizace při nákaze variantou delta - u vakcíny od společností Pfizer a BioNTech v 96 procentech, u vakcíny od firmy AstraZeneca v 92 procentech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme