Ve světě je téměř 280 tisíc lidí infikovaných koronavirem, uvádí vědci. Stamiliony jsou v izolaci

Od počátku jejího šíření na přelomu roku se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 278 tisíc lidí po celém světě, uvedla agentura AP. Více než 11 tisíc infikovaných již zemřelo, zatímco další stamiliony lidí nyní kvůli snaze zastavit globální pandemii čelí povinné izolaci. Podle francouzského deníku Le Monde už je co největší omezení společenského života žádáno po téměř miliardě obyvatel planety.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polní nemocnice v Chorvatsku | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Koronavirus se nejdříve objevil v čínské provincii Chu-pej, na jejíž obyvatele se přísný karanténní režim vztahuje už od sklonku ledna. I přes drastická opatření se během následujících dvou měsíců rozšířil do nejméně 185 zemí světa.

Vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse v sobotu v globálním měřítku evidovali téměř 280 tisíc potvrzených případů infekce, úřady napříč zasaženými zeměmi zároveň hlásily skoro 90 tisíc uzdravených pacientů.

Rusko testuje vakcínu na koronavirus. Vyvíjí ji prominentní ústav, kde uchovávají i pravé neštovice

Číst článek

Nákaza koronavirem se projevuje příznaky podobnými běžné chřipce, tedy horečkou, kašlem nebo celkovým vyčerpáním. U většiny zasažených má podle všeho relativně mírný průběh, zejména v případě seniorů a osob s chronickými zdravotními problémy ji však může provázet zápal plic a další vážné potíže.

Podle databáze Univerzity Johnse Hopkinse už ve světě zemřelo skoro 11 900 lidí infikovaných novým koronavirem.

Mnohé země včetně České republiky přistoupily k bezprecedentním opatřením ve snaze zbrzdit jeho šíření a předejít tak přetížení zdravotnických zařízení.

Opatření omezující pohyb obyvatel na naprosté minimum platí kromě Číny a Česka také v Itálii, Francii, Španělsku nebo v částech Německa a Spojených států. Povinnou izolaci už nařídila Kalifornie, k níž se do konce víkendu přidají státy New York a Illinois. Podle agentury AP se zavedení přísného režimu chystá také v Oregonu a Connecticutu.

Lídři v řadě zemí zdůrazňují, že účinek těchto omezení se projeví nejdříve dva nebo tři týdny po jejich zavedení. V těchto dnech počet potvrzených případů nákazy koronavirem roste výrazně rychleji než v kterýkoli jiný moment od začátku šíření. Ještě na začátku měsíce bylo globálně evidováno necelých 90 tisíc infikovaných, uvádí agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme