USA a Austrálie ohlásily první oběti koronaviru. Aerolinky rušily lety do zasažených zemí

  • Italské ministerstvo zdravotnictví v sobotu večer oznámilo, že nové nemoci COVID-19 podlehlo již 29 lidí. Zvýšil se i počet nakažených, kterých je 1128. Padesát lidí se již z nemoci vyléčilo.
  • Dolní Rakousy oznámily první dva případy nakažení koronavirem, jedná se o manželský pár z Korneuburgu u Vídně.
  • Jižní Korea v sobotu zvýšila počet případů nákazy koronavirem o 219, celkový počet infekcí v zemi je tedy 3150.
  • Spojené státy ohlásily první úmrtí pacienta na koronavirus.

Praha (Aktualizováno: 8:20 1. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v Jižní Korei dezinfikují nádraží v Daegu. | Zdroj: Reuters Connect

Rakousko v sobotu oznámilo první dva případy nového typu koronaviru ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která přímo hraničí s Českem. Informovala o tom televize ORF.

Nově nakaženým je manželský pár z dolnorakouského Korneuburgu u Vídně, u něhož byla infekce potvrzena v noci na sobotu. Dvojice podle ORF byla v kontaktu s manželi z Vídně, u nichž bylo onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem oznámeno ve čtvrtek.

Rakousko evidovalo v sobotu devět případů - vedle dvou v Dolních Rakousích čtyři ve Vídni, dva v Tyrolsku a jeden ve Štýrsku. Onemocnění má vážný průběh u 72 let starého muže hospitalizovaného ve Vídni.

Neznámý původ nákazy

Spojené státy v sobotu večer ohlásily první úmrtí pacienta, který se nakazil novým typem koronaviru. Podle zdravotnických úřadů pacient zemřel ve státě Washington na západním pobřeží USA. Podle prezidenta Donalda Trumpa se první obětí onemocnění v USA stala vážně nemocná žena, které bylo přes 50 let.

Ve Spojených státech se infekce novým typem koronaviru prokázala u 66 případů většina z nich jsou evakuovaní cestující z lodi Diamond Princess kotvící u japonských břehů, kde se nakazily stovky pasažérů a členů posádky.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

Americké Centrum pro kontrolu nemocí ke třem novým případům nejasného původu uvedlo, že lze vycházet z toho, že tito lidé se nakazili ve svém okolí. Pokud tomu tak skutečně bylo, znamená to podle Reuters zásadní změnu v tažení proti infekci, protože dosud se úřadům dařilo držet nákazu díky izolaci pacientů pod kontrolou.

Informační SMS

Mobilní operátoři poslali všem svým českým zákazníkům pobývajícím v zemích, kde se šíří nový koronavirus, informační SMS. Zpráva upozorňuje na nebezpečí nákazy a odkazuje na webové stránky ministerstva zdravotnictví, na kterých mohou lidé najít podrobné údaje o viru i nemoci COVID-19. SMS obdrželi v pátek večer všichni Češi, kteří jsou v současné době v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii, potvrdil výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Lidé se nemusí bát koronaviru v pitné vodě. ‚Zničila by ho dezinfekce,‘ píše Státní zdravotní ústav

Číst článek

Na zaslání zpráv se v pátek odpoledne s operátory dohodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Ministerstvo zdravotnictví žádalo provést rozesílku ve velmi krátké době, zejména proto, aby se stihlo informovat všechny české občany, u kterých se předpokládá, že se o víkendu budou vracet z Itálie,“ uvedl Grund.

V textu zpráv, které O2, Vodafone a T-Mobil rozesílaly, informuje ministerstvo zdravotnictví daného člověka o tom, že se nachází v zemi se zvýšeným výskytem koronaviru. Radí řídit se pokyny daného státu a českého ministerstva zdravotnictví. V další SMS určené lidem pobývajícím na severu Itálie ještě dodává, aby Češi po návratu kontaktovali lékaře, případně krajskou hygienickou stanici. Žádá však, aby přímo k doktorovi nebo do nemocnice nechodili.

Počet nakažených stoupá

Jižní Korea v neděli ohlásila dalších 376 případů nákazy novým koronavirem, čímž počet infekcí v zemi stoupl na 3526. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Obětí nákazy zůstává 17.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývalo případů rychleji než v Číně, rekordní nárůst 813 nakažených oznámil Soul v sobotu. Jihokorejské úřady navyšují bilanci každý den nadvakrát, takže je pravděpodobné, že během dneška ještě vzroste. Čína dnes oznámila, že nemoc COVID-19 byla potvrzena u dalších 573 pacientů.

Z 376 nových případů v Jižní Koreji je 333 z města Tegu, kde se infekce šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži.

Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v sobotu též oznámilo první případ, kdy se někdo koronavirem nakazil opakovaně. Jedná se o 73letou ženu, která se infikovala poté, co byla 22. února po vyléčení propuštěna z nemocnice. Ve čtvrtek se u ní začaly znovu projevovat příznaky nemoci COVID-19. V pátek se podezření potvrdilo.

Žena sama nikam před onemocněním necestovala, ale její syn a snacha nedávno navštívili jihočínskou provincii Kuang-tung, kde se oba nakazili.

ada, vtk, anj, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme