Šéf OSN vyzval státy k boji proti šíření nenávisti. Koronavirus podle něj zvedl ‚tsunami xenofobie‘

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek vyzval mezinárodní společenství, aby vynaložilo veškeré úsilí na vymýcení projevů nenávisti. Zdůraznil přitom, že pandemie způsobená koronavirem stále rozpoutává „tsunami nenávisti a xenofobie, osočování a vyvolávání strachu“. Informovala o tom v pátek agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guterres poznamenal, že se v online prostředí i v ulicích zvedla vlna proticizineckých nálad. Šíří se podle něj také antisemitské konspirační teorie a v souvislosti s covidem-19 se stávají terčem útoků i muslimové. Migranti a uprchlíci byli podle Guterrese označováni za zdroj viru a byla jim upírána práva na zdravotní péči.

Šéf OSN: Boj proti koronaviru nesmí být záminkou k represím. Hrozbou je virus, ne člověk

Číst článek

Generální tajemník uvedl, že na sociálních sítích se začaly šířit „odsouzeníhodné“ příspěvky, které naznačují, že starší lidé, které virus nejvíce ohrožuje, jsou také nejvíce postradatelní. Zároveň se podle něj terčem nenávistných projevů stávají „novináři, oznamovatelé, zdravotníci, humanitární pracovníci a ochránci lidských práv, kteří pouze dělají svou práci“.

Guterres vyzval politické lídry, aby všem vyjádřili solidaritu, a vzdělávací instituce, aby se soustředily na „digitální gramotnost“ v době, kdy extremisté zneužívají zoufalství mnohých k prosazování své agendy.

Záminka pro represe

Generální tajemník požádal média a zejména správce sociálních sítí, aby odstraňovali rasistický, misogynský a jiný urážlivý obsah. Vyzval občanskou společnost, aby posílila pomoc zranitelným osobám, a apeloval na náboženské vůdce, aby šli příkladem vzájemného respektu.

Pandemie bude mít drtivé ekonomické dopady. Půl miliardy lidí by mohlo skončit v chudobě, tvrdí studie

Číst článek

„Vyzývám všechny, všude, aby se postavili nenávisti, chovali se k sobě s úctou a využili každé příležitosti šířit laskavost,“ uvedl Guterres. Generální tajemník zdůraznil, že „covidu-19 je jedno, kdo jsme, kde žijeme, v co věříme či cokoliv jiného, co nás odlišuje“.

Doplnil, že pandemie má neúměrný dopad na určité komunity a že nárůst projevů nenávisti, útoky na zranitelné skupiny a hrozba tvrdých zákroků bezpečnostních složek v některých státech podkopávají zdravotnickou odezvu. „S rostoucím etno-nacionalismem, populismem, autoritářstvím a oklešťováním lidských práv v některých zemích může (koronavirová) krize posloužit jako záminka pro zavádění represivních opatření, která nemají souvislost s pandemií,“ varoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme