Nejen v Česku platí přísná opatření. Dánsko zakázalo prodej alkoholu, další státy omezují pohyb lidí

Nákaza covidem-19 se vyjma Česka šíří i v řadě dalších evropských zemí. Tamní vlády proto kvůli obavám ze zhoršení situace opět připravují přísná protiepidemická opatření. Plošnou uzávěru v sobotu ve večerním projevu oznámil britský premiér Boris Johnson. Rozsáhlé restrikce ale zavádí také Německo, Itálie nebo Francie. Server iROZHLAS.cz připravil přehled nejdůležitějších změn ve vybraných evropských státech.

Tento článek je více než rok starý.

Přehled Londýn / Paříž / Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus v Německu.

Testování na koronavirus v Německu. | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Velká Británie

V reakci na rostoucí počty případů oznámil britský premiér Boris Johnson plošnou uzávěru Anglie. Od čtvrtka 5. listopadu tak budou obyvatelé moci vycházet pouze v nutných případech – při cestě do práce a z práce, k lékaři nebo na nákup základních potravin. Všechny obchody a služby, které nenabízí nezbytné zboží, musí mít zavřeno. Totéž platí také pro bary a restaurace. Školy ale zůstanou i nadále otevřené.

Opatření neplatí pro Skotsko, Irsko a Wales, kde o restrikcích rozhodují tamní vlády samostatně. Sada vládních příkazů by v Anglii měla trvat do začátku prosince: premiérovým cílem je podle jeho slov zbrzdit šíření nákazy před Vánoci tak, aby se lidé mohli o svátcích společně sejít. Británie v sobotu po Španělsku a Francii překonala hranici milionu nakažených koronavirem od začátku pandemie.

‚Není žádná alternativa.‘ Premiér Johnson oznámil plošnou uzávěru Anglie, školy ale zůstanou otevřené

Číst článek

Portugalsko

Lockdown na většině území od středy 4. listopadu zavádí také Portugalsko. Uzávěra se týká celkem 121 okresů v zemi a dopadne na zhruba 70 procent obyvatel země. Lockdown bude platit i pro tamní metropole Lisabon a Porto. Obyvatelé Portugalska budou smět vycházet z domu pouze za účelem cesty do nebo ze zaměstnání, k lékaři, do školy či na nezbytný nákup.

Obchody se uzavřou nejpozději kolem desáté večerní, restaurace nejdéle o půl hodiny později. Vláda také nařídila portugalským firmám, aby přešly na home office, pokud to jejich provoz umožňuje.

Francie

Od pátku 30. října platí ve Francii zpřísněná opatření. Mají trvat po dobu čtyř týdnů a zahrnují omezení pohybu obyvatel vyjma nutných případů, jako jsou cesty do zaměstnání, neodkladná péče o rodinné příslušníky nebo venčení psů ve vzdálenosti maximálně jednoho kilometru od místa bydliště. Na veřejnosti je zakázáno shromažďování více než šesti lidí, ve veřejných budovách se pak nesmí sejít více než pět tisíc lidí. Bary a restaurace zůstanou po dobu trvání opatření zavřené.

Otevřeno smějí mít pouze obchody s potravinami, benzínové pumpy, lékárny a další nezbytné provozovny. V provozu zůstávají také tamní školy, přestože univerzity mohou přejít na dálkovou výuku. I francouzská vláda firmám doporučuje přechod na práci z domova. Zároveň je zakázáno i vnitrostátní cestování, za hranice lze odjet jen v nejnutnějších případech.

Itálie

Italské ministerstvo zdravotnictví zavedlo nové restrikce 26. října, platit mají do 24. listopadu. Vláda Italům důrazně doporučuje omezit pohyb na veřejnosti, který by se měl týkat pouze cest do práce, školy a ze zdravotních důvodů. Po deváté večerní také uzavírá některé ulice a části měst jako opatření proti shromažďování většího množství lidí. První stupně základních škol zůstávají otevřené, pro starší školáky a univerzity je doporučená převážně online výuka.

Bary a restaurace v Itálii zůstávají otevřené, nejdéle však do 18.00 každý den. U stolu navíc smí sedět maximálně čtyři lidé, pokud společně nesdílí domácnost. Úplně uzavřená jsou pak sportoviště a bazény.

Německo

Omezení pohybu začíná platit také v Německu, které od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavádí rozsáhlou uzávěru. Vnitrostátní cestování je zakázáno stejně jako výjezd ze země vyjma nejnutnějších případů. Kavárny, restaurace a další stravovací zařízení musí zůstat zavřené, mohou ale nabízet jídlo s sebou. V soukromí se smí scházet nanejvýš deset lidí z maximálně dvou různých domácností.

Slováci se na koronavirus nechávají testovat na hřištích i v divadle. Plošné odběry potrvají celý víkend

Číst článek

Návštěvníkům se musí uzavřít také veškeré kulturní instituce, sportoviště nebo kosmetické salóny. Otevřená naopak zůstávají kadeřnictví, obchody, školy i školky. V obchodech a hromadné dopravě musí obyvatelé Německa nosit roušky.

Dánsko

Nová pravidla oznámila minulý pátek také dánská premiérka Mette Frederiksenová. V Dánsku se nově smí scházet maximálně 10 lidí pohromadě – ve vnitřních prostorách navíc musí povinně nosit roušky. Nadále platí také povinnost roušek ve veřejné dopravě. Po 22. hodině je navíc zakázán prodej alkoholu. Ve stejnou dobu také musí povinně zavírat restaurace, bary a kavárny. Veškerá opatření mají podle premiérky trvat až do 2. ledna příštího roku, informuje dánský list The Local.

Švédsko

Ve Švédsku se smí na veřejných akcích sejít maximálně 50 účastníků. Toto opatření ale neplatí pro restaurace a kavárny. Ty musí dohlížet na nejméně metrové rozestupy mezi zákazníky a umožnit jim po příchodu umytí či dezinfekci rukou. Cestování mezi Švédskem a zeměmi mimo Evropskou unii je zakázáno: nařízení však má řadu výjimek včetně rodinných důvodů či práce ve zdravotnictví.

Gabriela Knížková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme