Ve Francii se sešlo 160 tisíc lidí na demonstracích proti covidovým pasům a povinnému očkování

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 lidí. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti koronavirovým opatřením ve Francii. | Zdroj: Reuters

Sobotní mobilizace byla už druhou v souvislosti s novými opatřeními; proti systému covidových certifikátů a povinnému očkování některých skupin lidé vyšli do ulic i minulou sobotu. V Paříži tehdy protestovalo na 18 000 lidí, v celé Francii více než 100 000.

Ve Francii strmě rostou počty nakažených. ‚Takto silný a náhlý nárůst jsme ještě nezažili,‘ uvedl mluvčí vlády

Číst článek

Takzvané covidové pasy slouží jako potvrzení, že daný člověk absolvoval očkování na nemoc z koronaviru nebo měl čerstvě negativní test, případně v poslední době covid-19 prodělal. Kvůli nové vlně nákazy ve Francii od středy platí povinnost průkazy kontrolovat v kinech, divadlech, muzeích či na sportovištích, které pojmou více než 50 lidí. Od 1. srpna pak chce vláda systém rozšířit na restaurace, bary, obchodní centra i některé dopravní prostředky. Povinnost být očkován se má od konce léta vztahovat na pracovníky nemocnic a pečovatelských domů a na hasiče.

Po celé Francii

Odpůrci těchto pravidel na sobotu svolali stovky shromáždění, už dopoledne se pochodovalo v Dunkerku, Narbonne či v Pau. Tisíce nespokojených lidí vyšly do ulic v Marseille, Lille či ve Valence, na 4000 účastníků měl protest ve Štrasburku. Stovky demonstrantů hlásil pak Lyon, Auxerre či Grenoble, uvedla agentura AFP. Ministerstvo vnitra oznámilo, že jednotlivých protestů bylo celkem 168.

V Paříži byly naplánovány tři demonstrace. Akce se prezentovaly jako pochody „za svobodu“ nebo „proti zdravotnické diktatuře“. Policie podle stanice BFM několikrát zakročila a použila i slzný plyn - například proti lidem, kteří se pokoušeli překonat zábrany u třídy Champs-Élysées, nebo proti demonstrantům, kteří vytlačovali policisty na motorkách poblíž nádraží Saint-Lazare. Slzný plyn použili policisté i v Lyonu, kde po nich demonstranti házeli kamení a další předměty.

Ministr vnitra Gérald Darmanin násilnosti odsoudil a na twitteru napsal, že v Paříži policisté zatkli devět lidí. Čtyři lidé byli zatčeni v Lyonu.

Většina pro očkování

Většina Francouzů podle nového průzkumu společnosti Elabe nová opatření podporuje. Souhlas s povinným očkováním ve zdravotnictví vyjádřilo 76 procent respondentů, zatímco 58 procent dalo najevo podporu vyžadování covidových certifikátů v pohostinství a v nákupních centrech.

Nové protesty proti restrikcím přicházejí po čtyřech dnech, kdy Francie hlásila kolem 20 000 nových infekcí denně, což je nejvyšší úroveň za více než dva měsíce. Očkování na covid-19 má v zemi za sebou na 55 procent dospělých, 72 procent lidí starších 17 let už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny, ukazují data Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme