Rakousko eviduje přes devět tisíc nakažených. Kurz zavádí povinnost nosit při nákupu roušky

Rakousko v pondělí překročilo hranici 9 000 nakažených koronavirem. Více než stovka infikovaných zemřela. Informoval o tom ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Experti, kteří vládě radí v boji proti nákaze, navrhli ještě více zpřísnit současná preventivní opatření. Kancléř Sebastian Kurz následně oznámil, že vláda zavádí povinnost nosit při nakupování roušky, opatření začne platit zřejmě od středy.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Sebastian Kurz oznámil, že nově bude v Rakousku povinné nosit v obchodech roušky (ilustrační foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Nemoc COVID-19, kterou koronavir způsobuje, byla zatím v Rakousku potvrzena u 9 125 lidí, z nichž 108 nákaze podlehlo. Kvůli těžšímu průběhu nemoci je nyní v zemi tisícovka lidí v nemocnicích, 193 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Za vyléčené je nyní považováno 636 lidí, řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.

Rakouská reakce na koronavirus: Italové nesmí do země, Kurz vyzval k omezení sociálních kontaktů

Číst článek

Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu Kurz oznámil, že nově bude povinné nosit v obchodech roušky. Stane se tak, až supermarkety budou mít dostatek těchto prostředků, aby je mohly vydávat. Kurz předpokládá, že to bude ve středu.

Jako další preventivní opatření je nucené uzavření všech hotelových provozů. Rakušané, kteří jsou považováni za skupinu nejvíce ohroženou koronavirem, už nebudou muset chodit do práce.

Pokud to bude možné, budou moci pracovat z domova. Vláda přislíbila zaměstnavatele odškodnit.

Na začátku pandemie se v Rakousku počet nakažených každý den zvyšoval o 30 procent, nyní je to průměrně 14 procent. Současná situace ale není podle odborníků příznivá, proto žádají další zpřísnění preventivních opatření.

Experti poukazují na nezbytnost rychlého snížení takzvaného reprodukčního faktoru, což je číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

‚Desítky tisíc mrtvých‘

„Pokud se nepodaří faktor snížit pod číslo jedna, je možné v Rakousku očekávat desítky tisíc mrtvých a zhroucení zdravotnického systému,“ citovala rakouská zpravodajská agentura APA z expertního rozboru, který byl podkladem pro pondělní jednání vlády.

Pokud se realistický odhad reprodukčního faktoru 1,7 nepodaří snížit, hrozí v polovině dubna zhroucení zdravotnického systému, domnívají se odborníci. Ti varují, že k odvrácení dramatické situace nezbývá takřka žádný čas.

Agentura APA poznamenala, že reprodukční faktor jedna odpovídá dennímu nárůstu infikovaných okolo sedmi procent. Jakékoli číslo vyšší než jedna znamená šíření infekce, naopak hodnota pod jednou odpovídá odeznívání nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme