Část Američanů protestuje proti karanténě, chce se vrátit do práce. Demonstranty podpořil i Trump

Ve Spojených státech propukly v minulých dnech na několika místech protesty proti karanténě, kterou místní úřady vyhlašují kvůli pandemii covid-19. Lidé podle agentury Reuters nesouhlasí s omezením pohybu na veřejnosti a uzavíráním obchodů a podniků. Podle průzkumu televize NBC se ale většina Američanů předčasného uvolnění karantény bojí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé zemřelé s nemocí covid-19 pohřbívají v New Yorku do hromadných hrobů na ostrově Hart | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Ve státě Washington na severozápadě USA se několik tisíc lidí shromáždilo před sídlem místního parlamentu ve městě Olympia. Protestovali proti nařízení guvernéra Jaye Insleeho, který obyvatelům zakázal pohybovat se po ulicích kromě naléhavých případů. Shromažďovat se na veřejných místech nesmí víc než 50 osob, otevřeno mohou mít jen obchody kriticky důležité infrastruktury.

Polsko vyšle do USA vojenskou misi pro boj s kononavirem, spolupráce se bude týkat i výzkumu

Číst článek

„Uzavírat obchody a rozdělovat je na vítěze a poražené podle toho, zda jsou důležité nebo nepotřebné, je porušením federální ústavy,“ řekl novinářům organizátor mítinku Tyler Miller.

V Denveru ve státě Colorado zablokovali demonstranti svými auty městské centrum. Na protest proti jejich počínání se na křižovatkách sešli zdravotníci v maskách a rouškách, aby obyvatelům města připomněli naléhavost situace. Protesty proti karanténě se konaly také ve státech Texas, Ohio, Minnesota, Michigan a Virginie, uvádí Reuters.

,Chtějí prostě zpět do práce'

Podle průzkumu televize NBC a listu The Wall Street Journal se ale 60 procent Američanů obává, že omezení vyvolaná nákazou by mohla být uvolněna předčasně. Jen 32 procent lidí připouští rychlý návrat k normálnímu fungování země. Mezi demokraty považuje 77 procent dotázaných za důležitější zvládnout pandemii než oživit ekonomiku, mezi republikány je to jen 39 procent.

,Berete si zde online přítomného?' Stát New York kvůli koronaviru umožnil svatby přes internet

Číst článek

Koronavirová krize americkou ekonomiku těžce poškozuje, o podporu v nezaměstnanosti požádalo za minulý měsíc 22 milionů Američanů. Demonstranty podpořil i prezident Donald Trump, který také požaduje rychlé hospodářské oživení. „Ti lidé milují svou zemi,“ řekl v neděli na adresu protestujících. „Chtějí prostě zpátky do práce,“ dodal.

Podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo v USA na covid-19 téměř 40 700 lidí, necelých 760 tisíc se virem nakazilo. Reuters uvádí 40 500 mrtvých a 750 tisíc nemocných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme