Situace v Česku očima zahraničních médií: beznaděj, katastrofická ztráta důvěry i přetížená krematoria

„Na epidemiologické mapě světa se Česká republika jeví jako ostrůvek zkázy a beznaděje.“ Tak začíná analýza americké CNN, která koncem minulého týdne poutala značnou pozornost i v Česku. Kritické situace v českých nemocnicích si však všímá stále víc zahraničních médií. Některá zkoumají příčiny krize, jiná se věnují politickým dopadům, a například nizozemská státní televize přinesla záběry z přetížených českých krematorií.

Praha/Berlín/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sám na Karlově mostě. Prázdné prostory karantény.

Sám na Karlově mostě. Prázdné prostory karantény. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Po celé zemi se rozšířila nová, infekčnější varianta viru, která dohnala české nemocnice na pokraj kolapsu. Počet obětí překročil 20 tisíc,“ popisuje situaci v Česku americká televize CNN, podle které přitom není důvod, aby Česko jakožto relativně bohatý národ a člen Evropské unie patřilo k nejhorším zemím na světě. Ke „katastrofě“ nicméně vedly „desítky menších pochybení a pozdních rozhodnutí“, píše CNN.

Americká televize si ve své analýze všímá mimo jiné i projevu premiéra Andreje Babiše (ANO), který minulý pátek připustil, že vláda udělala „příliš mnoho chyb“, a požádal veřejnost o „poslední šanci“.

Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí

Číst článek

Na Babišova slova pronesená před poslanci a opětovné zpřísnění protiepidemických opatření v Česku ostatně upozorňuje hned několik zahraničních médií, včetně agentury AP.

„Kvůli nárůstu nových nákaz způsobených vysoce nakažlivou variantou koronaviru a zaplněným nemocnicím čelí jedna z nejvíce zasažených zemí Evropské unie nevyhnutelnému: nejpřísnějšímu lockdownu od začátku pandemie,“ poznamenává AP.

Nově zavedeným opatřením a kritické situaci v Česku se věnuje také britský konzervativní časopis The Spectator. Píše například o „rozdělené atmosféře“, ke které podle něj přispívá také premiér Babiš, a dopadech „chaosu“ na dodržování protiepidemických restrikcí.

„Po oznámení nových opatření dosáhly strach a cynismus v České republice nových výšin. Odhodlání a jednota, které se před rokem staly charakteristickými rysy počáteční reakce na covid, jsou nyní jen vzdálenou vzpomínkou. Hněv způsobený lockdownem, skepticismus ohledně vakcín a katastrofická ztráta důvěry ve vládu znamenají, že země čekají těžké týdny,“ uzavírá The Spectator.

Babišova nejistá budoucnost

Jméno českého premiéra je v posledních týdnech skloňováno zahraničními médii poměrně často. Vlastní hodnocení kroků české vlády přinesl koncem února také respektovaný bruselský server Politico.eu, podle kterého Babiš „cítí, jak se mu moc smeká z rukou“.

„Pro Babiše je to neuspokojivý vývoj událostí poté, co byla jeho země zpočátku chválena za zvládnutí pandemie na jaře loňského roku. Počty nakažených v přepočtu na obyvatele jsou nejvyšší v EU, což vedlo ke ztrátě důvěry ve vládu. S blížícími se parlamentními volbami plánovanými na říjen je Babišova politická budoucnost nejistá,“ tvrdí Politico.

Server v rozsáhlé analýze cituje mimo jiné politologa Metropolitní univerzity v Praze Petra Justa, který upozorňuje na Babišův nekonzistentní přístup v boji s epidemií. „Nespoléhání se na odborníky a chaotická komunikace jsou hlavními chybami, kterých se vláda dopustila,“ říká Just pro bruselský zpravodajský web, který upozorňuje na ztrátu náskoku hnutí ANO v předvolebních průzkumech.

Odkazuje se přitom na model agentury Kantar CZ pro Českou televizi z přelomu ledna a února, podle kterého by se ziskem 29,5 procenta hlasů ve volbách zvítězila koalice Pirátů a STAN, hnutí ANO premiéra Babiše by tak překonala o tři procentní body. Politico přitom upozorňuje také na další průzkum mezi obyvateli Česka, podle kterého zůstává s příznaky covidu doma pouhých 46 procent lidí.

„Společnost je rozdělená, vyčerpaná, rozčilená a mnoho lidí nedokáže skrýt svůj hněv a zklamání… Tohle je důsledek, když politici nerespektují odborníky a přijímají rozhodnutí na základě PR,“ podotýká pro bruselský server epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Krematoria jedou nonstop

Rychlého přibývání nově potvrzených případů covidu i počtu úmrtí v České republice si všímá také prestižní americký deník The New York Times, který mimo jiné poukazuje na nedávné překročení hranice 20 tisíc úmrtí od začátku pandemie.

‚Vymírají rody.‘ V Karlovarském kraji zemřelo v únoru s covidem víc lidí než dříve za měsíc na všechny nemoci

Číst článek

„Zatímco mnoho okolních zemí v posledních týdnech zaznamenalo stabilní pokles nových případů, v Česku se naopak zvyšovaly, země tak tento týden vstoupila do nového národního lockdownu,“ napsal ve středu americký list.

Značnou pozornost ale situaci v Česku věnují hlavně zpravodajské servery a deníky v Německu.

O „pandemií otřesené České republice“, která místo otevírání zavádí ještě přísnější opatření, napsal koncem minulého týdne německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Poměrně pravidelně se aktuální dění v Česku objevuje na stránkách saského deníku Sächsische Zeitung, který se tento týden zaměřil kromě jiného také na záměr českých představitelů očkovat populaci neschválenou vakcínou Sputnik V.

A tuzemskou situaci kolem masivního šíření koronaviru mapují také rakouská média. „Navzdory měsíce trvajícím lockdownům se země sousedící s Rakouskem stala evropským hotspotem koronaviru a je také výrazně napřed z hlediska míry infekce ve světě. Situace v nemocnicích je napjatá a důvěra ve vládu se rozpadá,“ napsala minulý týden v analýze rakouská stanice ORF, podle které se Česko stalo z „průkopníka problémovým dítětem“.

Záběry z Česka se dostávají také na obrazovky lidí v Nizozemsku.

„Zatímco ve většině evropských zemí je na pořadu dne uvolňování, v srdci Evropské unie je jedna země, kde se děje pravý opak: Česká republika,“ uvedla tento týden nizozemská veřejnoprávní televize NOS. Článek o situaci v Česku doprovodila také reportáží z ostravského krematoria, které je kvůli vysokému počtu obětí covidu-19 přetížené.

„V podstatě už dva a půl měsíce jedeme, dá se říct, nonstop… Jak dlouho to vydrží? Já se obávám, že v důsledku intenzivního využívání může kdykoliv nastat zásadní poškození pecí,“ varuje v reportáži nizozemské televize provozovatel krematoria Ivo Furmančík.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme