Epidemie koronaviru se dostala už i do indiánských komunit Jižní Ameriky. ‚Je to vážné,‘ varují úřady

Brazílie už ohlásila několik podezření na nákazu koronavirem. Onemocněni se minulý týden potvrdilo i u lékaře, který pracuje s největším amazonským kmenem. A teď se potvrdily první případy přímo v domorodé komunitě v Kolumbii. Úřady se obávají, že pro indiány by COVID-19 mohl představovat zvlášť velké nebezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé z kmene Huaorani

Nákaza koronavirem se potvrdila i uvnitř jihoamerických domorodých komunit | Foto: zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0, Juan Medina

Lékaři nákazu potvrdili u dvou členů etnické skupiny jukpů a u domorodých skupin prověřují hned několik dalších podezření na nové onemocnění. Oznámila to Kolumbijská organizace pro původní obyvatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Jukpové žijí ve velké chudobě v amatérsky postavených přístřešcích a ve stanech u města Cúcuta na severu Kolumbie u hranic s Venezuelou. Město bylo jedním z hlavním míst, kam přicházeli uprchlíci z Venezuely. Ti prchali kvůli ekonomickým a politickým problémům své země.

Kolumbie sice kvůli pandemii uzavřela hranice se všemi sousedními státy, ale jak upozorňuje agentura Reuters, hranice je možné překročit bez toho, aby si toho někdo vůbec všiml. Jukpové přitom žijí na obou stranách.

Indiáni nemají imunitu

Proč je pro ně nákaza tak nebezpečná? Členové těchto komunit mají podle zdravotnických expertů slabou imunitu proti nemocem, které jsou ve většinové populaci běžné. Jejich imunita je často oslabená podvýživou a dalšími chorobami jako hepatitidou typu B, cukrovkou nebo tuberkulózou. Nový koronavirus by se tak mezi domorodci mohl šířit velmi rychle. Kolumbijská organizace pro původní obyvatele je proto velmi ostražitá.

Původních obyvatel je v Kolumbii zhruba 2 miliony, a to po celém území od hor na severu země až po Amazonský prales na jihu. Podle úřadů je nejvíc ohrožených 56 tisíc domorodých rodin, které žijí v blízkosti měst. Některé skupiny mají pouhých několik desítek členů. Epidemie koronaviru by je tak mohla úplně zdecimovat.

Domorodí vůdci ale už před časem doporučili komunitám původních obyvatel, aby se uzavřely před okolím a přijaly další opatření. Jen pětina z nich ale má dost jídla na to, aby se mohla zcela odříznout od světa.

Brazílie i Ekvádor

V Jižní Americe se nemoc dostala už do všech tamních zemí. Nejvíc případů (téměř 6000) zaznamenala Brazílie, naopak nejméně (deset) Surinam.

Austrálie eviduje nejvíce nakažených koronavirem mezi dvacátníky. Cestovatelé musí do karantény

Číst článek

V karanténě je kvůli šíření koronaviru třeba největší město Ekvádoru Guayaquil. Tam nestíhají úřady svážet mrtvé, tedy nejen ty, kteří zemřeli kvůli onemocnění COVID-19. Příbuzní tak musí uchovávat těla svých blízkých doma někdy i několik dní. Kvůli karanténě a zákazu vycházení je nemůžou odvézt svépomocí.

Zavádění karantén v Latinské Americe ohrožuje obživu i třeba pomocníky v domácnostech bohatých lidí. Podle chilských odborů jsou často postaveni před volbu žít u svého zaměstnavatele, ale bez své rodiny, nebo přijít o práci.

V Brazílii pak smrt třiašedesátileté hospodyně, která se nejspíš nakazila od svého zaměstnavatele po jeho návratu z Itálie, vyvolala debatu o nerovnostech mezi jednotlivými skupinami obyvatel.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkaze.

Ondřej Klapal, Martina Mašková, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme