Itálie oznámila dvě úmrtí na nový koronavirus. V Číně nákaza polevuje, Soul naopak hlásí více případů

Itálie hlásí první dvě úmrtí na onemocnění Covid-19, které způsobuje nový koronavirus. V zemi je podle posledních informací celkem 51 nakažených. Vůbec první takovéto úmrtí mimo Asii ohlásila minulý víkendu Francie, kde zemřel čínský turista. Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již celkem 2345 lidí. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Řím/Soul/Peking (Aktualizováno: 19:56 22. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž s maskou ve vylidněném nákupním středisku v provincii Jiangxi v Číně

Muž s maskou ve vylidněném nákupním středisku v provincii Jiangxi v Číně | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

První italskou obětí se stal ve městě Padova 78letý muž, oznámil už v pátek večer ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Senior se tak stal prvním Evropanem, jenž nákaze podlehl.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Benátska, u kterých panovalo podezření na nákazu. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Druhou obětí je podle agentury ANSA sedmdesátnice z lombardského města Casalpusterlengo, která se v nemocnici léčila se zápalem plic. Právě v Lombardii, kde se počet případů nákazy od pátku už více než zdvojnásobil, se nyní úřady zaměřují na testování všech osob, které přišly do styku s nemocnými, a na dodržování karantény.

V pátek se tam infekce potvrdila u 15 lidí. Nikdo z infikovaných údajně nenavštívil Čínu, která je epicentrem nákazy. Mezi nakaženými je podle italských oficiálních zdrojů i pět zdravotníků. Zatím není jasné, zda jsou případy v Lombardii a ve Venetu nějak spojené.

Co tě nezabije, to tě posílí? Boj s epidemií nového koronaviru otevírá cestu ke vzniku ‚Číny 2.0‘

Číst článek

„Chceme uklidnit všechny obyvatele. Nařídili jsme karanténu u všech osob, které přišly s nakaženými do styku,“ řekl na páteční tiskové konferenci italský premiér Giuseppe Conte.

V 11 městech na severu Itálie jsou od pátku na týden uzavřeny školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa. V provincii Lodi se tento režim týká zhruba 50 tisíc obyvatel.

Kromě městečka Codogno jsou školy zavřené i ve městě Cremona. Ministerstvo obrany už zdravotníkům otevřelo svá zdravotnická zařízení, kde se zřizují oddělení pro léčbu nakažených. Na 130 lůžek je k dispozici v Piacenze, dalších 60 míst pak v Miláně.

Zastavit šíření koronaviru

Světová zdravotnické organizace vyjádřila znepokojení nad rostoucím počtem případů, u nichž není jasná spojitost s Čínou nebo jinými potvrzenými případy nakažených.

Firmy pod vlivem koronaviru: Apple omezil výrobu, Airbus dočasně zavřel továrnu, docházejí hokejky

Číst článek

Šéf této organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že se zužuje příležitost zabránit šíření viru. Počet případů nákazy mimo Čínu je podle něj relativně nízký, ale způsob šíření vyvolává obavy.

„Znepokojují nás případy bez jasné epidemiologické souvislosti, jako je možnost nákazy při cestování nebo kontaktem s lidmi, u nichž se nákaza potvrdila,“ řekl.

Podle něj vyvolaly mimořádné znepokojení další dvě úmrtí v Íránu. V pátek tam ohlásili další dva mrtvé, o dva dny dříve dva mrtvé z města Komu. Podle šéfa Světové zdravotnické organizace má 80 procent nakažených nemocí COVID-19 jen velmi mírný průběh onemocnění, vážnější či kritické příznaky má 20 procent pacientů, ve dvou procentech případů je nemoc smrtelná.

Ghebreyesus řekl, že opatření, jež zavedla Čína a jiné státy, dávají naději, že „je ještě šance“ zastavit další šíření viru. Vyzval státy, aby vyčlenily více zdrojů pro případ vypuknutí epidemie.

2345 obětí

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. V pátek jich zemřelo 109, což je o devět méně než předchozí den. Nakažených je 76 288. Počet nově nemocných se snížil na 397 ze čtvrtečních 889, uvedla v sobotu s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters.

Čína zároveň upozornila na případ muže z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy, že u 70letého muže se příznaky objevily až po 27 dnech inkubační doby.

Nakažených v Jižní Koreji přibývá. Příznaky vykazuje 400 členů církve Sinčchondži ve městě Tegu

Číst článek

Dosud se za maximální inkubační dobu uvádělo 14 dní. U sedmdesátiletého muže v provincii Chu-pej se ale objevila vysoká horečka až po 27 dnech inkubační doby a testy na koronavirus ukázaly, že je nakažen.

Provincie Chu-pej ohlásila za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631.

Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo už 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 454.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631.

Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 454.

V Číně také vyslali sedm výletních lodí k Wu-chanu, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Budou na nich ubytováni zdravotníci povolaní z jiných částí Číny k péči o nemocné. První loď už dorazila z města I-čchang.

Na všech plavidlech bude k dispozici témě 1500 lůžek. Lodě běžně přepravují turisty do oblasti Tří soutěsek na řece Čchang-ťiang, jejich novým účelem bude poskytnout zdravotníkům chráněné prostředí, kde si budou moci odpočinout a najíst se. Minulý týden úřady oznámily, že mezi nakaženými koronavirem je 1716 členů zdravotnického personálu a sedm už zemřelo.

Situace v Jižní Koreji

Osminásobný nárůst počtu nových případů hlásí Jižní Korea. Úřady původně hlásily 142 nových případů, později však ohlásily dalších 87. Celkem je v zemi infikováno už 433 lidí.

Wu-chan zesiluje boj proti koronaviru. Nové kontroly chodí dům od domu, aby odhalily všechny nakažené

Číst článek

Onemocnění podle úřadů zatím podlehli dva lidé. Z jihokorejských nemocnic ale také bylo propuštěno 17 lidí, kteří se zcela uzdravili.

V Jižní Koreji byly v pátek zavřeny školy, církve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je město Tegu se zhruba 2,5 miliony obyvatel.

Z tohoto čtvrtého největšího města v zemi a jeho okolí pochází většina nově pozitivně testovaných. Tajemník ministra zdravotnictví řekl, že počet mrtvých se ještě zvýší, protože 17 nemocných je v kritickém stavu.

Z Íránu, kde v pátek evidovali 18 nakažených a čtyři mrtvé, dnes ohlásili dalších deset nových případů. Jeden z nemocných zemřel, takže COVID-19 v této blízkovýchodní zemi zabil už pět lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme