První oběť koronaviru v Evropě. Ve Francii podlehl nemoci COVID-19 čínský turista z oblasti Chu-pej

Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila v sobotu dopoledne podle agentury AFP ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud lidé jen v Číně, na Filipínách a v Japonsku.

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 13:45 15. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie ohlásila první případ úmrtí nakaženého člověka koronavirem mimo Asii | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Francouzský případ je „první mimo Asii, první v Evropě“, upozornila v sobotu ministryně Buzynová.

Čínský turista podle ní přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit. „Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu,“ uvedla Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.

Jeden z velkých problémů koronaviru je nedostatek testů. Co přinese nová strategie čínské vlády?

Číst článek

11 nakažených 

Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla „v přísné izolaci“ i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové „není důvodem k znepokojení“. Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.

Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který před tím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny.

V pevninské Číně na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem zemřelo více než 1500 osob, jeden člověk zemřel také v čínském samosprávném městě Hongkong. Počet nakažených na celém světě přesáhl 67 000. Naprostá většina lidí, kteří se koronavirem nakazili, žije v Číně. Kromě Asie, Austrálie, Severní Ameriky a Evropy se první případ nákazy prokázal také v Africe. Koronavirus se v pátek potvrdil u 33letého cizince v Egyptě. Státní příslušnost pacienta egyptské úřady nesdělily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme