Velká Británie je nejvíce zasaženou evropskou zemí, nemoci covid-19 zde podlehlo téměř 30 tisíc lidí

Británie se v úterý stala zemí s největším počtem obětí nákazy v Evropě, podle oficiálních údajů s nemocí covid-19 zemřelo téměř 29 500 lidí. Smutné prvenství převzala po Itálii, která současně ohlásila přes 29 300 zemřelých. Komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) po celém světě již přes čtvrt milionu lidí a u téměř 3,6 milionu osob se prokázala koronavirová nákaza.

Londýn/Řím/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra z Langone Hospital-Brooklyn přebírá pacientku. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Bilance epidemie v Británii se stala nejvyšší ze všech zemí Evropy poté, co země ohlásila 693 úmrtí zaznamenaných za 24 hodin. Počet nově nahlášených zemřelých je vyšší než v předešlých dvou dnech, v neděli jich přibylo 315 a v pondělí 288. Celkem vláda hlásí již 29 427 obětí, zatímco v Itálii počet úmrtí připisovaný nemoci z koronaviru stoupl na 29 315.

Britský statistický úřad předtím uvedl, že v zemi zemřelo s podezřením na covid-19 více než 32 000 lidí. Reuters ale upozorňuje, že v datech jsou zahrnuta i úmrtí lidí, u kterých bylo právě jen podezření na covid-19.

Uvolňování ve Francii

Francie za poslední den zaznamenala 330 úmrtí po nákaze, což je nejvíce od 29. dubna. Celkem již s covidem-19 zemřelo přes 25 500 lidí. Od příštího pondělí začne v zemi první etapa uvolňování přísných opatření. Začnou se otevírat dosud zavřené obchody, restaurace či kavárny ale zůstanou nadále uzavřené.

Prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francouzi budou muset letošní letní dovolenou strávit v Evropě a není vyloučené, že se nakonec nepodívají ani za hranice Francie.

Kolik darují státy na vakcínu proti koronaviru? Česko méně než srovnatelné země, Rusko a USA nic

Číst článek

Ve Španělsku zemřelo za den 185 lidí s koronavirem, už třetí den v řadě je tak denní nárůst počtu mrtvých menší než 200. Poslanci vládní koalice nicméně varovali, že zemi hrozí chaos, pokud ve středu nebude prodloužen nouzový stav.

V Německu počet úmrtí kvůli nákaze vzrostl během pondělka o 139 na 6 831. Počet nově registrovaných infekcí v posledních době výrazně klesá. Zatímco ještě v první třetině dubna někdy za den přesáhl i 6000, za poslední den přibylo pouze 685 nakažených.

Visegrádské země dál hlásí nízké denní přírůstky mrtvých s koronavirem SARS-CoV-2. Na Slovensku podle úterních údajů v pondělí nezemřel žádný pacient, Varšava hlásí tři nová úmrtí a Budapešť 12.

Zvyšování sociálních rozdílů

Na 85 procent všech mrtvých spojovaných po celém světě s koronavirovou infekcí nyní evidují Spojené státy a Evropa. Přes 200 000 lidí přitom zemřelo jen od začátku dubna. Téměř třetinu všech potvrzených případů nákazy (přes 1 180 000) ohlásily USA, které jsou nejvíce zasaženou zemí na světě. Evidují také již přes 69 000 mrtvých s covidem-19.

Spojené státy evidují nejnižší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za 24 hodin

Číst článek

V důsledku krize vyvolané nákazou hrozí v zemích EU zvyšování sociálních rozdílů spojené s očekávaným růstem nezaměstnanosti. Po videokonferenci unijních ministrů práce a sociálních věcí to řekl eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit. Podle něj by EU měla co nejdříve schválit systém podpory krátkodobých pracovních míst.

Kancléřka Angela Merkelová v úterý jednala se zástupci automobilek, kterým kvůli koronaviru prudce klesl odbyt a kteří se stále hlasitěji dožadují státní podpory na nákup nových aut. Spolková vláda to ale zatím odmítá.

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost vydaly společné prohlášení, že hackeři nejspíše podporovaní zahraničními vládami útočí na orgány a instituce zapojené do boje proti nemoci covid-19, ať už na národní či mezinárodní úrovni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme