Zhoršuje ibuprofen zdravotní stav při koronaviru? ‚Chybí studie, jsou to jen hypotézy,‘ říká primářka

Ve virtuálním prostoru se kvůli pandemii množí falešné zprávy. V uplynulých dnech se například rozšířila informace, která dává do souvislosti zhoršený průběh nemoci COVID-19 s užíváním ibuprofenu. S varováním přišel třeba i francouzský ministr zdravotnictví, tuzemští odborníci je nicméně považují za nepodložené.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, lék, prášky, chřipka, nachlazení (ilustrační foto)

Nemoc, lék, prášky, chřipka, nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Informace o škodlivosti ibuprofenu se začala šířit hned z několika zdrojů. Jedním z nich je Twitter francouzského ministra zdravotnictví a zároveň lékaře Oliviera Vérana.

Na sociální síť napsal, že užívání protizánětlivých léků, jako jsou ibuprofen nebo kortizon, může zhoršit průběh infektu, a v případě horečky je tak lepší sáhnout například po léku, který obsahuje paracetamol. Jeho slova podpořili i další francouzští odborníci.

⚠️ #COVIDー19 | La prise d'anti-inflammatoires (ibuprofène, cortisone, ...) pourrait être un facteur d'aggravation de l’infection. En cas de fièvre, prenez du paracétamol.
Si vous êtes déjà sous anti-inflammatoires ou en cas de doute, demandez conseil à votre médecin.

11:38 – 14. 03. 2020

36868 35235

„Protizánětlivé léky snižují reakci imunitního systému, a mohou proto někdy působit komplikace,“ řekl médiím Jean-Michel Constantin, který vede jednotku intenzivní péče v pařížské nemocnici Hôpital de la Salpêtrière.

List Le Parisien zase citoval šéfa oddělení infekčních chorob Sébastiena Galliena z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže.

Podle něj může být podávání protizánětlivých léčiv možným vysvětlením, proč u některých mladých lidí má nemoc závažnější průběh. Přiznává ale, že jde jen o domněnku, žádná vědecká studie zatím neexistuje a rizikových faktorů, které zhoršují průběh nemoci, může být ve skutečnosti víc. Na místě je ale opatrnost, a tak by se k francouzské veřejnosti zpráva o možných souvislostech měla dostat, soudí lékař.

Jen hypotézy, žádné studie

Dalším zdrojem informace o nevhodnosti užívání protizánětlivých léků při nemoci COVID-19 se stala zpráva, která se šířila přes aplikaci WhatsApp. V té ženský hlas vysvětluje, že Univerzita ve Vídni údajně provedla studii, která vysvětluje, proč se v Itálii na infekci umírá tak často – společným jmenovatelem komplikovaných případů má být právě ibuprofen.

Škola se nicméně od tvrzení, že by podobnou studii provedla, na svém twitterovém účtu distancovala a zprávu o škodlivosti léku označila za falešnou.

A dále. Zmínka o riziku ibuprofenu se objevila také v prestižním odborném časopise Lancet, kde trojice lékařů analyzovala čínské studie. Ty uváděly, jakými zdravotními komplikacemi trpěli pacienti, kteří virové infekci podlehli.

Nejčastěji šlo o cerebrovaskulární nemoci, diabetes nebo hypertenzi. A například lidé s diabetem, stejně tak jako údajně lidé užívající léky na hypertenzi, mají podle studie zvýšený výskyt enzymu ACE2. Právě ten hraje klíčovou roli v tom, jak nový koronavirus napadá buňky. Enzym se vyskytuje na povrchu buněk například v plicích, srdci nebo ve střevech a virus jej využívá jako receptor. Jakmile pronikne do buňky, může se kopírovat. A autoři článku zmiňují, že vyšší výskyt ACE2 může být způsoben také právě ibuprofenem.

Článek je nicméně pouhá hypotéza, nikoli vědecká studie – data, z nichž autoři vycházeli, jsou nedostatečná, a řada odborných periodik jej proto považuje za spekulativní.

Koronavirus a fake news vedoucí do Ruska. ‚Největším zlem nejsou trollí farmy, ale Facebook,‘ říká analytik

Číst článek

Podobně to vnímá i primářka infekčního oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. „My jsme proto velmi, velmi opatrní v přijímání takových hypotéz. Zatím nejsou provedené žádné studie na velké skupině lidí, není jasné, jestli se to váže k dávce léku, k době, jak dlouho ten člověk lék užíval,“ vypočítává lékařka.

„Jde o neověřené domněnky. Určitě by bylo špatně, kdyby si to lidé vyložili tak, že třeba přestanou brát léky, které jsou pro ně životně důležité,“ varuje. Podobně hovoří i epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula – nemoc je tady krátce, studie zatím neexistují.

Ověřovat a ověřovat

V souvislosti s přibývajícím počtem nakažených a s tím, jak jednotlivé vlády přijímají restriktivní opatření, zamořují virtuální prostor falešné zprávy. U všech informací je proto důležité – víc než kdy jindy – ověřovat zdroj.

Na sociálních sítích koluje množství zaručených, ale přitom neověřených rad, jak se viru zbavit. A například Německem se šíří, opět na platformě WhatsApp, zpráva, že se od pondělí zavřou všechny supermarkety Aldi. Řetězec už nicméně vydal prohlášení, že se žádné podobné opatření nechystá.

Vyjádření České lékarnické komory a Státního ústavu pro kontrolu léčiv na sociálních sítích (níže):

#COVIDー19 VYSVĚTLUJEME❗
Protizánětlivý účinek léčivé látky ibuprofen neznamená, že by její používání mělo vést ke snížení imunity, jak tvrdí některé „fake news“. Podobná logika by znamenala, že by byl nebezpečný i při používání např. u chřipky, což není.

20:41 – 15. 03. 2020

38 145

Jaroslava Synáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme