Francie má za den nejvíce nakažených od začátku pandemie. Lidé z testovacích laboratoří stávkují

Ve Francii během čtvrtka opět zaznamenali rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10 593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. V zemi ve čtvrtek vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které testují na koronavirus. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů a nedostatek lidí v provozech, uvedla agentura Reuters.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s rouškami nedaleko Eiffelovy věže (archivní foto)

Lidé s rouškami nedaleko Eiffelovy věže (archivní foto) | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Denní bilance nově nakažených se ve čtvrtek oproti údajům ze středy zvýšila téměř o tisícovku a překonala i dosud rekordní údaj ze soboty, kdy bylo nakažených 10 561. Bylo to poprvé od začátku epidemie, kdy se počet nově infikovaných dostal nad hranici 10 tisíc.

Epidemiolog z Tel Avivu: Izrael a Česko doplácejí na ‚paradox úspěchu‘, nová karanténa přichází včas

Číst článek

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, roste denní počet případů nákazy koronavirem od začátku srpna.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran ve čtvrtek řekl, že aktuálně v zemi připadá 84 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ještě na konci srpna to bylo 50 infikovaných na 100 tisíc obyvatel, na konci července pouhých deset.

Nejčastěji podle Vérana dochází k přenosu nákazy uvnitř rodiny a míra pozitivity provedených testů je 5,4 procenta.

Druhá nejvyšší bilance úmrtí

Počet obětí s covidem-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o 50 na celkových 31 095. Je to druhá nejvyšší bilance úmrtí za poslední dva měsíce, více zemřelých, konkrétně 80, bylo pouze 11. září. Zvyšuje se i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, za poslední týden jich přibylo 535.

Ministr Véran ve čtvrtek oznámil, že úřady v Marseille a Bordeaux zpřísní kvůli epidemické situaci dosavadní restrikce. Podle něj je pravděpodobné, že se uzavřou bary nebo zakážou shromáždění na veřejnosti. Už nyní se v obou městech smějí sejít maximálně desetičlenné skupiny. Přísnější pravidla chystají i města Lyon a Nice.

Problémy s testováním

V souvislosti se znepokojivým nárůstem počtu nakažených ve čtvrtek vstoupily do stávky stovky pracovníků soukromých laboratoří, kteří si stěžují na nezvladatelný nápor zájemců o testy na koronavirus.

Protest zastřešuje odborový svaz CGT, který tvrdí, že stávka v některých městech testování zcela zastaví. Pokud majitelé laboratoří nepřistoupí na požadavky, které zahrnují růst platů a personální posily, může se prý stávka protáhnout.

MAPA: Česko se v Evropě stává rizikovou zemí. Kdo k sobě cestovatele vpustí, a kdo nikoli?

Číst článek

Už ve středu vstoupili do stávky pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících testy v jižní Francii. „Jsme u konce svých sil. Nadávají nám a někdy na nás i fyzicky útočí. A tempo je naprosto nelítostné,“ citoval Reuters člena CGT a pracovníka laboratoře na předměstí Paříže Pascala Boudeaua.

Véran oznámil, že po celé zemi se otevřou další dvě desítky míst pro odběry a provádění koronavirových testů, o něž je nyní obrovský zájem i kvůli tomu, že jsou pro zájemce zdarma.

V Paříži, Marseille, Bordeaux či Toulouse vyšlo do ulic více než 10 tisíc lidí, kteří protestovali proti úsporným plánům podniků, jež i kvůli koronavirové krizi oznamují snižování počtu zaměstnanců. Podle agentury AFP od března oznámilo chystanou restrukturalizaci téměř 400 firem, které celkem zruší skoro 60 tisíc pracovních míst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme