Francie hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem. Macron nevyloučil zavedení karantény

Francie zaznamenala nejvyšší denní nárůst potvrzených případů koronaviru od začátku pandemie. V pátek tam přibylo přes 7300 nakažených. Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil znovuzavedení karantény. Už před ním o tom mluvil i premiér Jean Castex.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v rouškách nedaleko Eiffelovy věže

Lidé v rouškách nedaleko Eiffelovy věže | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

„Plány na znovu zavedení karantény, ať už regionální nebo celostátní, jsou připravené," zdůraznil premiér Jean Castex. Stát podle něj ale dělá všechno pro to, aby podobným opatřením předešel.

V sobotu zatím přibylo 187 nových případů koronaviru. Od počátku týdne vrostl počet o 2000

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že je ve Francii exponenciální nárůst potvrzených případů koronaviru.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že se teď virus ve Francii šíří čtyřikrát víc mezi lidmi mladšími 40 let než mezi seniory nad 65 let. Paříž od pátku zavedla povinné roušky.

Francie zatím zůstává na českém seznamu bezpečnou zemí se zelenou barvou, kam mohou turisté cestovat bez omezení. Zvýšené epidemiologické riziko je podle resortu zdravotnictví v oblastech Île-de-France a Provence-Alpes-Côte d’Azur.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová proto lidem doporučila dodržovat základní hygienická pravidla. „Zejména v místech, kde se vyskytuje větší množství osob, je nutné dodržovat bezpečné rozestupy, nosit roušku a pravidelně si umývat, popřípadě dezinfikovat ruce. Občané by také měli v těchto lokalitách zvážit návštěvu velkých akcí,“ varovala.

Každý pátek Česko zveřejňuje takzvanou Mapu cestovatele s pravidly pro cesty do zahraničí s ohledem na vývoj epidemie koronaviru. Nová opatření pak případně začínají platit nejdříve od pondělí, v minulosti byla povinnost vyhlášená i o týden dopředu.

Doporučení pro cestovatele

Doporučení hlavní hygieničky pro cesty do Chorvatska a Francie:

 • Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet lidí ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.) a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu.
 • Dodržujte bezpečnou vzdálenost, alespoň 2 metry, od cizích osob, a to jak ve vnitřních prostorách, tak i ve venkovních (restaurační zahrádky, pláže).
 • Při cestách hromadnou dopravou či v jiných místech, kde se koncentruje hodně lidí, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.
 • Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou atd.
 • Pokud jsou v konkrétní zemi jiné nebo přísnější podmínky, důrazně doporučujeme je dodržovat.

 

Doporučení hlavní hygieničky  cestovatelům po návratu z Chorvatska a Francie:

 • Po dobu 14 dnů sledovat svůj zdravotní stav.
 • V případě příznaků zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře.
 • Vyhýbat se hromadným akcím a dodržovat bezpečný odstup, alespoň 2 metry, od ostatních.
 • Zvážit návštěvy domovů seniorů a jiných zranitelných skupin obyvatel, případné návštěvy s ochrannou úst a nosu.
 • Při cestách hromadnou dopravou či v jiných místech, kde se koncentruje hodně lidí, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.
 • Často si mýt ruce vodou a mýdlem a používat dezinfekci.
 • Kýchat do jednorázového kapesníku nebo do rukávu.

Martin Balucha, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme