Počet obětí koronaviru ve Francii stoupl o 240. Vědci vyzývají Macrona k zpřísnění karantény

Francie se stala pátou zemí, kde více než 1000 lidí zemřelo po nákaze koronavirem SARS-Cov-2. Místní bilance nemoci COVID-19 v úterý narostla o dalších 240 mrtvých, od začátku epidemie ministerstvo zdravotnictví eviduje 1100 obětí. Přítomnost koronaviru se už prokázala ve 22 300 případech, za 24 hodin tedy počet pozitivních testů opět narostl o zhruba 20 procent, v pondělí jich Francie hlásila 19 856.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy na koronavirus (ilustrační foto)

Francie se stala pátou zemí, kde více než 1000 lidí zemřelo po nákaze koronavirem SARS-Cov-2 (ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon v úterý podle agentury Reuters rovněž informoval, že bez přístrojů podporujících základní životní funkce se aktuálně v zemi neobejde 2516 pacientů s COVID-19, od pondělka tento údaj vzrostl o více než 400. Celkem je prý aktuálně hospitalizováno 10 176 nemocných, zatímco 3281 pozitivně testovaných lidí už je považováno za uzdravené.

Maďarský koronavirový zákon může Orbánovi rozšířit pravomoci. Opozice se obává zneužití

Číst článek

Francie je po Číně, Itálii, Španělsku a Íránu další zemí, která eviduje čtyřciferný počet obětí koronaviru. Salomon ovšem k aktualizovanému údaji řekl, že ukazuje pouze „slabou část“ skutečné bilance epidemie v jeho zemi. Vláda totiž zatím hlásí pouze úmrtí, která nastanou během hospitalizace, zatímco mnoho dalších lidí nakažených koronavirem podle všeho umírá v domovech důchodců.

„Dvě hlavní místa, kde se umírá, jsou nemocnice a EHPAD,“ uvedl Salomon, přičemž použil francouzskou zkratku pro „ubytovací zařízení pro závislé starší osoby“. Zástupce ministra zdravotnictví avizoval, že v nejbližších dnech se začne oznamovat také bilance z těchto institucí.

Ve snaze potlačit šíření koronaviru Francie minulé úterý zavedla přísná omezení pohybu osob, zakázána jsou veškerá shromáždění obyvatel.

Podle vědecké komise, která v současné krizi radí prezidentovi Emmanuelu Macronovi, by se měl karanténní režim nejen prodloužit nad rámec původně avizovaných dvou týdnů, ale také zpřísnit.

Španělsko hlásí nejvyšší nárůst obětí koronaviru. Čtrnáct procent nakažených tvoří zdravotníci

Číst článek

Vládní vědecká rada „považuje za nutné posílení izolace“, uvádí se v jejím úterním prohlášení, aniž by byly specifikovány podrobnosti navrhovaného vystupňování opatření. Podle expertů zároveň omezení pohybu obyvatel bude pravděpodobně platit nejméně šest týdnů, jak ale podotýká deník Le Monde, o prodloužení rozhoduje vláda.

„Izolace je aktuálně jedinou strategií, která je skutečně proveditelná, jelikož alternativa v podobě rozsáhlého stopování a izolace detekovaných případů (nákazy) není v tuto chvíli uskutečnitelná v celostátním měřítku. Izolace musí být důkladně převedena do praxe a obyvatelstvo ji musí ve velké míře dodržovat,“ napsali mimo jiné vědci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme