Obchody a restaurace už zavírá i Francie. Premiér kvůli koronaviru vyzývá k omezení pohybu

Francie kvůli šíření nového typu koronaviru uzavře od sobotní půlnoci kavárny, restaurace a obchody, s výjimkou těch se zbožím běžné potřeby. Na tiskové konferenci to v sobotu oznámil premiér Édouard Philippe. Občany přitom vyzval, aby omezili pohyb a pokud možno pracovali z domova. Nedělní první kolo komunálních voleb se podle Philippa uskuteční.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné regály v obchodech ve Francii | Zdroj: Reuters

Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřelo už 91 lidí. Celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4500 lidí.

V rizikových oblastech je 205 tisíc Čechů. Ministerstvo zdravotnictví jim posílá SMS

Číst článek

Výjimku ze zákazu podle premiéra dostanou jen místa, která jsou nezbytná „pro život země“. Jsou jimi hlavně obchody s potravinami, lékárny, banky, trafiky nebo čerpací stanice. Otevřené zůstanou i kostely, mešity a další modlitebny, konání bohoslužeb je ale zakázáno.

MHD fungovat bude

Žádné omezení se nedotkne hromadné dopravy. Philippe ale vyzval, aby ji lidé používali co nejméně. Francouzi by se nyní podle premiéra měli zdržovat co nejvíce doma a - pokud je to možné - měli by z domova také pracovat. Ven by měli chodit pouze na nákupy či k volbám.

První kolo komunálních voleb, v nichž budou Francouzi rozhodovat o vedení více než 30 000 obcí včetně Paříže, se uskuteční podle plánu. Lidé ale musejí striktně dodržovat preventivní opatření, zdůraznil premiér.

K opatření francouzská vláda podle svého předsedy přistoupila kvůli tomu, že lidé dosavadní výzvy k omezení sociálních kontaktů brali na lehkou váhu. Francouze proto vyzval k „větší disciplíně“ tváří v tvář pandemii. Zároveň připustil, že obyvatelé země budou muset v následujících týdnech přinést velké oběti.

Obětí je už 91

Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřelo už 91 lidí. Za posledních 24 hodin počet mrtvých vystoupil o 12. Celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4500 lidí, více než 300 nemocných je na jednotkách intenzivní péče.

Případ nákazy se v sobotu potvrdil v první z francouzských věznic. Infikovaným je 74letý trestanec, který si od minulé neděle odpykával trest v nápravném zařízení ve městě Fresnes jižně od Paříže. Podle listu Le Figaro byl v cele sám a když se u něj objevily první příznaky, tak byl v pátek převezen do nemocnice. „Nebyl v kontaktu s jinými vězni,“ zdůraznila mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Infikovaní jsou i politici

Ve Francii se zvyšuje i počet nakažených politiků. Koronavirus se už dříve potvrdil například u ministra kultury Francka Riestera. Le Figaro uvádí, že nakažených je už sedm poslanců Národního shromáždění a v sobotu vyšel pozitivní test i první člence Senátu. Koronavirem se infikovala také náměstkyně ministryně životního prostředí Brune Poirsonová.

Navzdory rostoucímu počtu případů nákazy v sobotu v Paříži protestovalo proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho vládě asi 400 příznivců hnutí žlutých vest. Od pátku přitom ve Francii platí zákaz shromažďování s více než stem účastníků.

Od pondělí zůstanou ve Francii uzavřeny také školky, základní a střední školy a univerzity. Doma zůstane podle dnešních údajů ministerstva školství asi 12,4 milionu dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme