Setkání ministrů zahraničí skupiny G7 krátce ohrozila nákaza indické delegace. Jednání pokračují

Dosavadní hladký průběh setkání ministrů zahraničí zemí sdružených ve skupině vyspělých států G7, které se poprvé od začátku pandemie koná osobně, ve středu krátce ohrozila zpráva indické delegace. Její dva členové mají pozitivní test na koronavirus. Indický ministr zahraničí i celý jeho tým se uchýlili do izolace. Podle organizátorů se delegace před zjištěním nákazy nedostavila do budovy, kde se konají hlavní jednání, program setkání pokračuje.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Včera (v úterý) jsem se dozvěděl o vystavení možným pozitivním případům covidu. Z opatrnosti a kvůli ohledu vůči ostatním jsem se rozhodl uspořádat svoje schůzky virtuálně,“ napsal na twitteru šéf indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankar.

Proč Indie nezvládá pandemii? ‚Netestují a chybí jim lékaři v nemocnicích,‘ popisuje novinářka

Číst článek

Indie je nyní světovým epicentrem pandemie, Světová zdravotnická organizace uvedla, že téměř polovina všech nových případů nákazy objevených za poslední den na celém světě pochází odsud.

Indickou delegaci pozvala pořadatelská Velká Británie na setkání zemí G7 jako hosta, stejně jako šéfy diplomacie Austrálie, Jihoafrické republiky a Jižní Koreje. Mezi země G7 se řadí kromě Británie také USA, Japonsko, Itálie, Německo, Francie a Kanada.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab díky včasnému zachycení nákazy mimo hlavní jednací prostory přivítal ve středu ráno světové diplomaty v sídle Lancaster House, kde rozhovory pokračují.

‚Nakažlivější varianta se šíří po celém kontinentu.‘ Epidemie covidu je v Jižní Americe na vzestupu

Číst článek

Cílem setkání je podle agentury Reuters ukázat jednotu Západu v přístupu k Rusku a Číně a připravit rovněž půdu pro summit vůdců zemí G7, který je plánovan na červen a na nějž při své první zahraniční cestě dorazí americký prezident USA Joe Biden.

V Londýně během dne k jednacímu stolu zasedl americký ministr zahraničí Antony Blinken se svým japonským protějškem Tošimicuem Motegim a šéfem jihokorejské diplomacie Čong Ui-jongem.

Podle vyjádření Japonska se dohodli na úzké spolupráci při snaze o denuklearizaci Severní Koreje.

Setkání na okraj hlavního programu podle diplomatických zdrojů svolaly Spojené státy, které se snaží navázat vřelé vztahy se svými asijskými spojenci, aby si mohly lépe poradit s vývojem jaderných zbraní v Severní Koreji a rostoucí asertivitou Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme