VIDEO: Vězni v New Yorku nestíhají pohřbívat mrtvé do hromadných hrobů. Úřady najaly lidi ‚zvenku‘

Na internetu se objevily snímky a video pořízené z dronu, na nichž pracovníci v ochranných oblecích ukládají v New Yorku rakve do hromadných hrobů. Informoval o tom v pátek zpravodajský web BBC. Americký stát New York má nyní více potvrzených případů nákazy koronavirem než jakákoli jednotlivá země na světě. Počet infikovaných podle tamních úřadů ve čtvrtek stoupl o 10 000 na 159 937 a 7000 lidí nemoci podlehlo.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z bezpilotního letounu zachycují hromadný hrob na ostrově Hart, který patří k newyorskému Bronxu. Místo je více než 150 let využíváno k hromadnému pohřbívání těl lidí, kteří neměli příbuzné nebo jejichž rodiny neměly peníze na uložení pozůstatků. Podle BBC je pravděpodobné, že mnoho z nově pohřbených patřilo k obětem koronaviru. Není však jasné, zda šlo o nemajetné lidi bez příbuzných. Zatímco minulý týden se na místě pohřbívalo jednou týdně, nyní je to podle úřadů pětkrát.

Mrtvé na ostrově Hart většinou pohřbívají trestanci z vězeňského komplexu na ostrově Rikers, kde se nachází hlavní vězení města New York. Kvůli nárůstu mrtvých ale práci nyní převzali lidé najatí zvenku. Starosta New Yorku Bill de Blasio dříve v tomto týdnu naznačil, že než krize pomine, možná bude nutné vykonávat „dočasné pohřby“. „Historicky jsme k tomu využívali Hart Island,“ uvedl.

Přední expert týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci ve čtvrtek v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že počet obětí koronaviru v USA bude podle odhadů činit asi 60 000 životů. Ještě koncem března přitom předpovídal, že by na koronavirus mohlo zemřít 100 000 až 200 000 Američanů.

Potvrzených případů koronaviru bylo dosud v USA zaznamenáno 462 000 a 16 500 lidí nemoci covid-19 podlehlo. Na světě se nákaza potvrdila u 1,6 milionu lidí a 95 000 lidí zemřelo.

Původní odhady

Předpověď 60 000 mrtvých se blíží oficiálnímu odhadu horní hranice počtu úmrtí na chřipku v USA od října 2019 do března letošního roku. Viceprezident Mike Pence ale ve čtvrtek zdůraznil, že covid-19 je asi třikrát nakažlivější než chřipka.

Některé zemřelé s nemocí covid-19 pohřbívají v New Yorku do hromadných hrobů na ostrově Hart | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Původně Bílý dům uváděl, že bez jakýkoliv opatření k zastavení šíření by koronavirus mohl připravit o život až 2,2 milionu Američanů. Od té doby bylo ve 42 amerických státech zavedeno přísné omezení pohybu a uzavřeny byly podniky, které nezajišťují klíčové zboží.

Podle čtvrtečních údajů o podporu v nezaměstnanosti požádalo přes šest milionů lidí, už druhý týden v kuse. Počet Američanů bez práce za uplynulé tři týdny stoupl na 16,8 milionu.

Zákaz prodeje alkoholu

V Chicagu byl zakázán prodej alkoholu po 21.00 hodině místního času s cílem zabránit opakovanému porušování zákazu shromažďování. Opatření má platit do 30. dubna. 

Údaje z Louisiany, Mississippi, Michiganu, Wisconsinu a New Yorku také ukazují, že koronavirus dopadá více na černošské obyvatelstvo. Někdejší viceprezident Joe Biden, který má na dosah nominaci demokratů na prezidentského kandidáta, ve čtvrtek vyzval Bílý dům, aby zveřejnil detailní informace o dopadu pandemie na etnické menšiny.

Uvedl také, že vyšší počty obětí mezi těmito skupinami poukazují na nerovnost a dopad „strukturálního rasismu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme