Indie má po rekordním přírůstku nakažených covidem další smutnou bilanci. Za den tam zemřelo 3689 lidí

Přírůstek nakažených jen těsně pod sobotním maximem a rekordní počet úmrtí po covidu-19 v neděli oznámily úřady v Indii, kterou v posledních týdnech sužuje dramatický rozmach pandemie. Podle agentury Reuters oficiální statistiky vzrostly o 3689 úmrtí a 392 488 infekcí, přičemž denní součty nákaz se nad 300 000 drží už více než deset dní. Indické státy mezitím zavádí plošnou karanténu, zatímco federální vláda odmítá vyhlásit národní „lockdown“.

Dillí (Aktualizováno: 20:30 2. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti s covidem v Indii čekají před nemocnicí v sanitkách na příjem

Pacienti s covidem v Indii čekají před nemocnicí v sanitkách na příjem | Foto: Amit Dave | Zdroj: agentura Reuters

Ještě na začátku dubna hlásila Indie, která má asi 1,3 miliardy obyvatel, méně než 100 000 nakažených denně a počty obětí covidu-19 byly hluboko pod tisícovkou. Od té doby čísla prudce stoupají a v sobotu ministerstvo zdravotnictví oznámilo 401 993 nových infekcí.

V přepočtu na počet obyvatel oficiální indické přírůstky nejsou o mnoho horší než v některých evropských zemích včetně Česka, podle expertů ale vládní statistiky zachycují jen zlomek skutečného počtu nakažených a mrtvých.

Indie prochází peklem. Největší problém je šíření viru na venkově, kde zdravotní péče víceméně neexistuje

Číst článek

Indické nemocnice po nástupu druhé vlny epidemie nezvládají nápor pacientů a nestačí ani kapacity v márnicích a krematoriích. Celkem Indie eviduje přes 19,5 milionu infekcí a více než 215 000 úmrtí připisovaných covidu-19, zatímco očkovací kampaň brzdí nedostatek vakcín.

Británie v neděli oznámila, že do Indie posílá 1000 plicních ventilátorů, a nabídla také lékařské poradenství, uvedl Reuters. Minulý týden podle agentury AP odeslal Londýn do své bývalé kolonie 200 ventilátorů, bezmála 500 kyslíkových koncentrátorů a tři generátory kyslíku. Pomoc poskytly také Spojené státy, Německo, Pákistán a další země.

Federální vláda vedená premiérem Naréndrou Módím zatím nevyhlásila druhou národní uzávěru a karanténní opatření nechává na jednotlivých státech. Několik z nich včetně regionu hlavního města Dillí přijalo přísné restrikce, šíření koronaviru se ale zatím nedaří zpomalit. Nově podle Reuters vyhlásil dvoutýdenní lockdown východní stát Uríša, kde žije přes 40 milionů lidí.

List Indian Express v neděli napsal, že národní pracovní skupina pro boj proti covidu-19 doporučila federální vládě vyhlásit plošná opatření. Premiér Módí ovšem opakovaně dává najevo neochotu učinit takovéto kroky z obav, že další celoindická uzávěra by měla katastrofální ekonomické následky.

Další rekordní denní přírůstek v Indii. Za 24 hodin se nakazilo koronavirem více než 400 tisíc lidí

Číst článek

Několik vědců z poradního sboru vlády řeklo Reuters, že orgán už ze začátku března varoval činitele před rychlým šířením patrně nakažlivější varianty koronaviru SARS-CoV-2, která pak začala být označována jako indická. Podle čtyř členů panelu si ale federální vláda varování nevzala k srdci.

„Miliony lidí převážně bez roušek se účastnily náboženských festivalů a politických mítinků, které pořádali premiér Naréndra Módí, lídři vládnoucí Indické lidové strany i opoziční politici. Desetitisíce zemědělců mezitím dál tábořily na okraji Nového Dillí na protest proti Módího krokům v zemědělské politice,“ pokračuje článek Reuters.

Zda se ono březnové varování expertů dostalo až k premiérovi, nebylo jasné. Módího kancelář na žádost o komentář ihned nereagovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme