V Íránu lidé ‚léčili‘ koronavirus alkoholem, 300 jich zemřelo na otravu a pětiletý chlapec oslepl

V Íránu zemřelo po požití metanolu 300 lidí a kolem 1000 lidí se jím přiotrávilo. Oznámila to íránská média a jako příklad uvedla pětiletého chlapce, jemuž rodiče podali metanol ve snaze ochránit ho před koronavirem. Chlapec oslepl a leží na jednotce intenzivní péče. V Íránu je více než 29 000 potvrzených případů koronaviru a na nemoc COVID-19 tam zemřelo přes 2200 lidí.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Se 17 tisíci nakaženými a víc než tisícovkou obětí je Írán považován za třetí nejhůře postižený stát epidemií koronaviru hned po Číně a Itálii

Se 17 tisíci nakaženými a víc než tisícovkou obětí je Írán považován za třetí nejhůře postižený stát epidemií koronaviru hned po Číně a Itálii | Zdroj: Reuters

Stejně jako v jiných muslimských zemích je v Íránu konzumace alkoholu zakázána. Lidé se tam často dostanou jenom k podomácku vyrobeným náhražkám.

Spíš než do boje proti koronaviru režim investuje do propagandy, říká Čech, který se vrátil z Íránu

Číst článek

Teď, v době koronaviru, se na sociálních sítích šíří informace o domácí ochraně proti nákaze. Mnoho lidí nemá v úřady důvěru a nevěří ani oficiálním údajům o nakažených a mrtvých.

„Jestli budou nadále tohle (metanol) pít, bude otrávených lidí ještě víc,“ sdělil toxikolog z Osla Erik Hovda, jehož citovala agentura AP.

Fáma o ochranném účinku alkoholu se na sociálních sítích v Íránu odvíjí od bulvární zprávy, podle níž se britský učitel a další lidé nakažení koronavirem sami vyléčili konzumací whisky a medu. Mnoho Íránců nabylo dojmu, že vysokoprocentní alkohol dokáže virus v těle zničit.

Několik desítek nemocných, kteří museli být kvůli konzumaci metanolu hospitalizováni, je nyní hlášeno z provincie Chúzestán, z měst Šíráz, Karadž, Kermánšáh a Jazd.

Ani barva nepomohla

Íránští výrobci jedovatého a bezbarvého metanolu musí do látky povinně přimíchávat barvivo, aby jej odlišili od poživatelného etanolu. Ten lze používat k čištění ran a je součástí alkoholických nápojů. Jeho výroba je ale v Íránu nelegální.

Ti, kdo se zabývají domáckou výrobou alkoholu, se snaží zbavit metanol zabarvení přidáváním čistidel. Tekutinu pak vydávají za poživatelný alkohol. Přítomnost metanolu nelze odhalit čichem ani chutí. Poškozuje orgány i mozek, k symptomům patří bolesti v oblasti hrudníku, zvracení, zrychlené a prohloubené dýchání, oslepnutí i koma.

„Šíří se pověsti, že alkohol dokáže vyčistit a ochránit trávicí systém. To je naprostý omyl,“ sdělil doktor Džavád Amíní Samán z Kermánšáhu, kde byly kvůli požití metanolu hospitalizovány desítky lidí.

Írán měl případy otravy metanolem i před epidemií koronaviru - jenom v září a říjnu 2018 se tam otrávilo 768 lidí a zemřelo téměř 80.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme