Život v Itálii se pomalu vrací do normálu. Miliony lidí se po devíti týdnech karantény vrátily do práce

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce. Provázela je u toho radost z obnovených svobod i strach z opětovného propuknutí nákazy, píšou zahraniční média.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Za běžných okolností rušné pondělní ráno bylo v Miláně, správním středisku koronavirem těžce zasaženého regionu Lombardie, absolutně klidné, píše deník Corriere della Serra. V ulicích se objevilo o něco více aut, stanice metra byly ale téměř liduprázdné.

Denní bilance obětí covidu-19 v Itálii výrazně vzrostla, za poslední den zemřelo 474 lidí

Číst článek

Na vlakových nádražích se lidé čekající na první spoje do Říma a Neapole v rozestupech řadili do dlouhých front. Na dodržování bezpečné vzdálenosti dohlíželi zaměstnanci drah, kteří cestujícím také měřili teplotu a ptali se na důvod cesty.

Itálie byla první zemí v západní Evropě, která začátkem března celostátně omezila volný pohyb osob, a je i mezi prvními, které opatření uvolnily. Celkem Italové strávili v karanténě devět týdnů. Koronavirus se od propuknutí nákazy v zemi potvrdil u 100 179 lidí, z nichž 28 884 zemřelo.

V Itálii se koronavirem nakazilo přes 200 tisíc lidí. Vláda opatření rozvolňuje pozvolně

Číst článek

Od pondělí mohou obyvatelé jihoevropského státu v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky.

Obchody se v Itálii otevřou nejdříve 18. května, kavárny a restaurace až 1. června a studenti do školních lavic zasednou až se začátkem dalšího školního roku v září.

Se smíšenými pocity strachu a radosti se na alespoň částečné uvolnění opatření těšil čtyřicetiletý Říman Stefano Milano, který plánuje pro svého syna narozeninovou oslavu s příbuznými a návštěvu rodičů. „Máme ale obavy, protože (rodiče) jsou staří a můj tchán má rakovinu, a je tedy v rizikové skupině,“ citovala muže stanice France 24.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme