Život v Itálii se pomalu vrací do normálu. Miliony lidí se po devíti týdnech karantény vrátily do práce

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce. Provázela je u toho radost z obnovených svobod i strach z opětovného propuknutí nákazy, píšou zahraniční média.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Za běžných okolností rušné pondělní ráno bylo v Miláně, správním středisku koronavirem těžce zasaženého regionu Lombardie, absolutně klidné, píše deník Corriere della Serra. V ulicích se objevilo o něco více aut, stanice metra byly ale téměř liduprázdné.

Denní bilance obětí covidu-19 v Itálii výrazně vzrostla, za poslední den zemřelo 474 lidí

Číst článek

Na vlakových nádražích se lidé čekající na první spoje do Říma a Neapole v rozestupech řadili do dlouhých front. Na dodržování bezpečné vzdálenosti dohlíželi zaměstnanci drah, kteří cestujícím také měřili teplotu a ptali se na důvod cesty.

Itálie byla první zemí v západní Evropě, která začátkem března celostátně omezila volný pohyb osob, a je i mezi prvními, které opatření uvolnily. Celkem Italové strávili v karanténě devět týdnů. Koronavirus se od propuknutí nákazy v zemi potvrdil u 100 179 lidí, z nichž 28 884 zemřelo.

V Itálii se koronavirem nakazilo přes 200 tisíc lidí. Vláda opatření rozvolňuje pozvolně

Číst článek

Od pondělí mohou obyvatelé jihoevropského státu v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky.

Obchody se v Itálii otevřou nejdříve 18. května, kavárny a restaurace až 1. června a studenti do školních lavic zasednou až se začátkem dalšího školního roku v září.

Se smíšenými pocity strachu a radosti se na alespoň částečné uvolnění opatření těšil čtyřicetiletý Říman Stefano Milano, který plánuje pro svého syna narozeninovou oslavu s příbuznými a návštěvu rodičů. „Máme ale obavy, protože (rodiče) jsou staří a můj tchán má rakovinu, a je tedy v rizikové skupině,“ citovala muže stanice France 24.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme