Nemocnice v Lombardii jsou přeplněné, varuje guvernér. V Miláně koronaviru podlehl slavný architekt

Guvernér italské Lombardie Attilio Fontana v neděli upozornil, že nemocnice v jeho kraji přestávají být schopné přijímat nové lidi nakažené koronavirem. Itálie má v Evropě nejvíc případů nákazy a Lombardie je nejpostiženější oblastí země. Virus v Itálii zabil přes 1440 lidí a z nich téměř tisíc bylo v Lombardii.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v italské Lombardii jsou téměř plné a hrozí, že pacienty nebudou mít kde hospitalizovat. | Zdroj: Reuters

Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v neděli v lombardské metropoli Miláně podlehl i významný italský architekt Vittorio Gregotti, který navrhoval divadla, stadiony či univerzity.

V Itálii vzrostl počet nakažených o téměř 3500 za den, koronaviru tam podlehlo už 1441 lidí

Číst článek

„Čísla se stále zvyšují. Brzy nebudou na resuscitačních odděleních žádná další volná lůžka,“ řekl dnes Fontana v rozhovoru s televize Sky TG24. Jeho zástupce Giulio Gallera v sobotu řekl, že na jednotkách intenzivní péče zbývá k dispozici 15 až 20 lůžek.

V sobotu bylo na jednotkách intenzivní péče 730 lidí a úřady hlásily nárůst infikovaných v celé zemi o 3500 případů.

Fontana řekl, že provizorní nemocnice s 500 místy pro intenzivní péči je stále ve stadiu plánování. Vzniknout má ve dvou pavilonech milánského výstaviště. Fontana, který je z opoziční pravicové Ligy, prohlásil, že dokud nepřijdou potřené respirátory, práce na nemocnici nezačnou. Čeká se podle něj na schválení.

Chybí roušky pro lékaře

Lombardské úřady si také stěžují na potíže se zajištěním roušek pro zdravotnický personál. „Potřebujeme roušky typu FFP2 nebo FFP3 anebo chirurgické roušky. Jenomže nám poslali papírové kapesníčky a hygienické ubrousky. Je nemyslitelné, aby je používali lidé, kteří pracují s infikovanými,“ prohlásil Gallera.

Premiér Giuseppe Conte v poledne slíbil, že situaci v Lombardii bude věnovat mimořádnou pozornost. „Přednostně nám jde o to zajistit podmínky pro lékaře, ošetřovatele a další personál, který má odvahu a který se obětavě a energicky věnuje ošetřování občanů,“ řekl. Vláda podle něj zajistí, aby byly ochranné pomůcky dodány bez průtahů.

Itálie přišla o slavného architekta

V lombardské metropoli Miláně v neděli nemoci COVID-19 podlehl i slavný italský architekt Vittorio Gregotti. Navrhl mimo jiné olympijský stadion v Barceloně, kulturní středisko v lisabonské čtvrti Belém či divadla v Miláně a Aix-en-Provence.

Jeho ateliér projektoval také řadu univerzitních kampusů. Milánský starosta Giuseppe Sala označil Gregottiho, který zemřel ve věku 92 let, za jednoho z „největších architektů“.

V roce 1996 Gregotti obdržel v Praze čestný doktorát Českého vysokého umění technického (ČVUT). Ve svých teoretických pracích se věnoval i české architektuře, o kterou se začal zajímat v souvislosti s návštěvou Prahy v roce 1984.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme