Spojené státy i Itálie evidují rekordní počty nových případů. Zavádějí přísnější opatření

Spojené státy zaregistrovaly ve čtvrtek přes 153 000 nových pozitivních testů na koronavirus, čímž již posedmé za posledních devět dní překonaly své dosavadní jednodenní maximum. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. List The New York Times (NYT) přitom uvádí, že nových infekcí bylo v USA za poslední den ještě o asi 10 000 více. Nové maximum 40 902 případů evidují úřady i v Itálii.

Washington/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus v Itálii. | Zdroj: Reuters

Podle NYT postupuje v posledních dnech ve Spojených státech nákaza děsivou rychlostí. Hranici 100 000 pozitivních testů za den, kterou kromě USA zatím nepřesáhl žádný jiný stát, překročily USA poprvé 3. listopadu a od té doby pod ní neklesly. S tím, jak na kontinent přichází chladnější počasí a lidé se stále více uchylují do vnitřních prostor, přitom podle listu nelze očekávat, že by se trend v blízké době obrátil.

USA čelí třetí vlně covidu. Denní přírůstky jsou rekordní, nemocnice se plní ‚neudržitelným‘ tempem

Číst článek

Dosud nevídané výše ve čtvrtek dosáhl také celkový počet Američanů, kteří leží s covidem-19 v nemocnici. Podle iniciativy The COVID Tracking Project je nyní hospitalizováno v souvislosti s koronavirem bezmála 67 100 obyvatel USA, přičemž ještě před pěti týdny jich bylo o polovinu méně.

Spojené státy registrují za poslední týden průměrně 1000 úmrtí spojovaných s covidem-19 denně, což je však stále asi dvakrát méně než na vrcholu jarní vlny pandemie v dubnu. Nižší počty zemřelých se přitom podle NYT daří udržovat zejména díky tomu, že lékaři již mají více zkušeností s péči o pacienty nakažené koronavirem. Ve čtvrtek v USA podle listu zemřelo dalších 1172 infikovaných.

Řada států a měst v posledních dnech znovu zavádí určitá omezení ekonomiky ve snaze zpomalit šíření viru, většina nových infekcí však podle expertů vzniká v domácnostech, kde se lidé stále častěji setkávají kvůli nástupu zimního počasí.

Zástupci expertního týmu pro boj s koronavirem demokrata Bidena v pátek uvedli, že se navzdory zhoršující se situaci nechystají doporučit zavedení plošné uzávěry v celých Spojených státech. Namísto toho se budou zasazovat za zavádění cílených omezení podle toho, jak bude která část USA postižena.

PŘEHLEDNĚ: V jaké situaci se otevřou školy, obchody či divadla nebo kdy se bude moci sportovat

Číst článek

Situace v Itálii

V Itálii za uplynulý den přibylo 40 902, což je nové maximum. Čtvrtina nových případů je z Lombardie, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Podle italských médií se vláda chystá rozšířit počet takzvaných červených zón, v nichž platí nejpřísnější pravidla, a nově by mezi nimi měly být regiony Toskánsko a Kampánie.

Za poslední den zdravotníci vyhodnotili 40 902 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2, čímž padl dosavadní rekord z minulé soboty, kdy bylo nakažených 39 811. Oproti čtvrtku se přírůstek nakažených zvýšil o tři tisícovky.

Celkem má 60milionová Itálie od začátku pandemie 1,107 milionu infikovaných, zemřelo 44 139 z nich. Za poslední den bylo obětí 550, o den dříve hlásily úřady 636 mrtvých, což bylo nejvíce od dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme