Deset lidí z výletní lodi v Japonsku má koronavirus. V karanténě musí zůstat všech 3711 cestujících

Nejméně deset nových případů nakažení koronavirem ve středu ohlásilo Japonsko. Jsou jimi cestující z výletní lodi, která v pondělí zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Tři z nich jsou japonské národnosti. Tamní úřady budou po následujících 14 dní držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě, píšou agentury Reuters a AFP. Hongkongské úřady mezitím začaly testovat na koronavirus 1800 pasažérů jiné výletní lodi, napsala agentura Reuters.

Jokohama (Aktualizováno: 8:02 5. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výletní loď Diamond Princess, kde 14 dnů zůstane všech 3711 cestujících na palubě v karanténě | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Na šíření nemoci na plavidle Diamond Princess pojaly úřady podezření poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, co na lodi pobýval. Lékaři nejprve všechny cestující i členy posádky vyšetřili a pro další testy vyčlenili 273 lidí.

Jako první varoval před koronavirem, čínská policie ho ale umlčela. Teď je lékař jedním z nakažených

Číst článek

Nákaza se potvrdila u deseti z nich, zdravotníci je společně s pobřežní stráží převezli na pevninu do nemocnic. U žádného z nich nemá nemoc závažný průběh.

V Japonsku bylo dosud ohlášených 23 případů nákazy, poslední tři případy tamní ministerstvo zdravotnictví potvrdilo v úterý, píše japonská veřejnoprávní televize NHK. Dva lidé jsou návštěvníci z Číny, další nakaženou je žena, kterou vláda společně s dalšími evakuovala z epicentra nákazy, čínského Wu-chanu.

Hongkongské úřady také ve středu podle agentury Reuters začaly na koronavirus testovat 1800 pasažérů a členů posádky výletní lodi World Dream poté, co několik osob na palubě patrně dostalo horečku. Nikdo zatím nesmí loď opustit.

Čínské úřady dříve uvedly, že 90 procent cestujících na lodi tvoří pasažéři z Hongkongu a není tam nikdo z pevninské Číny. Mezi 19. a 24. lednem ale byli na palubě tři lidé z čínské pevniny, kteří měli koronavirus.

Kvůli obavám z koronaviru, které se nakonec nepotvrdily, musela na konci ledna zůstat několik hodin v karanténě loď v italském přístavu Civitavecchia severně od Říma. Podezření na koronavirus panovalo u dvou čínských pasažérů.

Téměř 500 mrtvých

Počet nakažených koronavirem pak v Číně stoupl z předchozích 20 438 lidí na 24 324. O nové bilanci informovaly ve středu čínské úřady. Počet mrtvých rovněž vzrostl, a to o několik desítek, na 490. Onemocnění zatím mimo Čínu podlehl jeden člověk v Hongkongu a jeden na Filipínách.

Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, se začal šířit z města Wu-chan ve střední Číně. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky – horečku, kašel, problémy s dýcháním.

Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme