Japonsko bojuje před olympiádou s koronavirem. V dalších třech prefekturách vyhlásilo stav nouze

Japonsko vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií covidu-19. S odvoláním na ministra hospodářství o tom v pátek informovala agentura Reuters. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo. | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Prefektury Hokkaidó, Okajama a Hirošima se v neděli připojí k metropoli Tokiu, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května, oznámil v pátek ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který je v zodpovědný za opatření proti šíření covidové pandemie.

Olympijské hry začnou podle plánu, ujistil japonský premiér. Sportovci čekají každodenní testy na covid

Číst článek

V oblastech, kde platí nouzový stav, musejí restaurace a bary zavírat nejpozději ve 20.00 a nesmějí podávat alkohol. Kina či nákupní centra musejí zkrátit otevírací dobu. Diváků na velkých sportovních a kulturních akcích může být nejvíce 5000, uvedla agentura Kjódó. Uvedená opatření platná v dosud šesti prefekturách však v nárůst počtu případů nákazy zatím nezastavila.

Podle expertů se japonské zdravotnictví nachází na hraně svých kapacit. Země současně patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19. Podle statistiky Reuters byla dosud naočkována pouze tři procenta populace.

Většina Japonců je proti konání olympijských her v Tokiu, ukázal poslední průzkum

Číst článek

Vyhlášení stavu nouze v dalších třech z celkem 47 japonských prefektur se odehrává jen deset týdnů před předpokládaným zahájením letních olympijských her v Tokiu, proti nimž v Japonsku roste odpor veřejnosti.

Online petici proti konání her podle organizátorů od jejího zahájení 5. května podepsalo 350 tisíc lidí.

Olympiáda se měla původně konat v roce 2020, kvůli pandemii byla o rok odložena.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo.

V zemi se 126 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse od počátku epidemie potvrdilo něco přes 667 tisíc případů koronaviru, přičemž denně jich přibývá do 7000. Více než 11 200 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V poslední době však po výskytu jedné z nových, nakažlivějších variant koronaviru infikovaných přibývá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme