Počet nakažených koronavirem na výletní lodi vzrostl na 454. Po USA zvažují evakuaci i další země

Japonsko potvrdilo další nakažené novým typem koronaviru na palubě výletní lodi Diamond Princess. Celkově země eviduje více než 510 infikovaných, většina z nich je právě na lodi. Mezi nakaženými jsou i cizinci. Spojené státy už v neděli evakuovaly své občany. Ve středu je bude následovat Austrálie a evakuaci občanů zvažují i další země.

Washington/Tokio/Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palubě lodi Diamond Princess bylo dohromady kolem 380 Američanů. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Japonsko v pondělí potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu. Počet nakažených cestujících a členů posádky tak vzrostl na 454, informovala agentura AP. V Japonsku se koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, infikovalo už víc než 510 lidí. Většina případů je registrována právě na zmíněném luxusním plavidle, na jehož palubě bylo původně přes 3700 osob. Diamond Princess je v současnosti místem, kde je vůbec největší koncentrace případů nemoci COVID-19.

Spojené státy v neděli z lodi evakuovaly asi 340 svých občanů, uvedla agentura AP. Oba charterové lety s pasažéry již přistály v USA, jeden na letecké základně v Kalifornii, druhý v Texasu. Nyní čeká všechny navrátivší čtrnáctidenní pobyt v karanténě na uvedených vojenských základnách.

Frustrace, strach i podpora. Žena pro iROZHLAS.cz popisuje situaci z lodi uzavřené kvůli koronaviru

Číst článek

Podle amerického ministerstva zahraničí se u 14 evakuovaných Američanů nákaza novým typem koronaviru již prokázala. Dotyční, kteří byli započítáni mezi 99 nově nakažených pasažérů z lodi, ale nejevili žádné příznaky choroby a bylo jim umožněno vrátit se do USA. Za letu byli od ostatních cestujících izolováni.

„Během evakuačního procesu, poté, co cestující vystoupili z lodi a zahájili přesun na tokijské letiště, americké úřady dostaly informaci, že 14 pasažérů testovaných před dvěma až třemi dny na nemoc COVID-19 mělo výsledky pozitivní. Tyto osoby byly umístěny do speciální zóny v evakuačním letadle s cílem izolovat je od ostatních cestujících,“ napsalo americké ministerstvo zahraničí.

Na palubě lodi Diamond Princess bylo dohromady kolem 380 Američanů. U více než 40 z nich se nákaza novým koronavirem prokázala již dříve a zůstávají hospitalizováni na japonské pevnině.

Austrálie evakuuje své občany

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, v úterý se k nim připojila Austrálie. Canberra se podle premiéra Scotta Morrisona chystá ve středu evakuovat z Diamond Princess přes 200 svých občanů a blíže nespecifikovaný počet Novozélanďanů.

Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci. „Vzhledem k tomu, že se nedávno objevily nové případy (nákazy), nemůžeme si být jistí, že momentálně zdraví lidé na lodi, kteří se budou ve středu vracet, nejsou virem nakaženi,“ prohlásil Morrison.

Napětí mezi Čínou a NBA pokračuje. ‚Bude nás to stát stovky milionů dolarů,‘ přiznal Silver

Číst článek

Japonské úřady nechaly v pátek vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na koronavirus. Své občany chtějí do vlasti dopravit také Kanada, Itálie, Jižní Korea a Hongkong.

Maraton pouze pro elitní běžce

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38 000 sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce. „Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí,“ uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme