Koronavirus je stále méně smrtící, je třeba se navrátit k normálnímu životu, říkají italští lékaři

Koronavirus ztrácí na síle a stává se mnohem méně smrtícím. Uvedl to italský lékař Alberto Zangrillo, který je šéfem milánské nemocnice San Raffaele. Dodal, že někteří experti vyvolávají nadměrné obavy ohledně vyhlídek na druhou vlnu epidemie a že politici musejí zohlednit novou situaci.

Tento článek je více než rok starý.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědec testuje vzorek na přítomnost nového koronaviru. (ilustrační foto)

Podle italských lékařů je množství viru ve vzorcích ve srovnání s minulými měsíci nepatrné (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Ve skutečnosti již tento virus v Itálii klinicky neexistuje,“ řekl Zangrillo v rozhovoru s italskou televizí Rai. Upozornil, že vzorky z posledních deseti dnů ukázaly, že množství volného viru v krvi je zcela nepatrné ve srovnání se vzorky z doby před jedním či dvěma měsíci. „Musíme se opět stát normální zemí,“ prohlásil rovněž. „Někdo musí převzít zodpovědnost za terorizování země,“ dodal.

Přísná hygienická opatření i krabičky hlídající rozestupy. Itálie otevřela slavnou šikmou věž v Pise

Číst článek

Itálie je z hlediska počtu úmrtí nakažených koronavirem na třetím místě za Spojenými státy a Británií. Denní počty úmrtí i nových případů nákazy se však tento měsíc postupně snižovaly a Itálie uvolňovala restriktivní opatření, která zavedla ve snaze dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Vláda nicméně stále nabádá k opatrnosti a upozorňuje, že na oznámení vítězství nad koronavirem je příliš brzy.

Státní tajemnice ministerstva zdravotnictví Sandra Zampaová v pondělí upozornila, že tvrzení o zmizení viru zatím nebylo podloženo vědeckými důkazy. „Vyzvala bych ty, kteří jsou si tím jistí, aby Italy nemátli,“ uvedla. „Místo toho bychom měli nabádat Italy k zachovávání maximální obezřetnosti,“ dodala.

O zeslabování koronaviru nicméně v rozhovoru s agenturou ANSA hovořil i další italský lékař Matteo Bassetti, který je šéfem kliniky pro infekční nemoci v janovské nemocnici San Martino. „Virus dnes nemá stejnou sílu jako před dvěma měsíci,“ prohlásil. „Je jasné, že nemoc covid-19 je dnes jiná,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme