Polsko se připravuje na třetí vlnu. Na severovýchodě země se objevila jihoafrická mutace koronaviru

Polsko zaznamenalo první výskyt nakažlivější jihoafrické varianty koronaviru, a to v okolí města Suwalki na severovýchodě země. Oznámil to v pátek ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Varoval, že jihoafrická varianta spolu s britskou mutací koronaviru, jejíž výskyt v zemi „systematicky roste“, přispěje k rychlejšímu šíření nákazy.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina restaurací má zavřeno a malá část prodává z okénka

V pátek v Polsku uplynul první týden od zmírnění protiepidemických opatření, včetně otevření hotelů, sjezdovek, kin, divadel a bazénů, které vláda přijala na dvoutýdenní zkušební lhůtu. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Třetí vlna pandemie je již v Polsku a otázkou je jen, jakých dosáhne rozměrů,“ prohlásil Niedzielski na tiskové konferenci podle televize TVN 24.

Kultura v době covidu: v Polsku či Rakousku otevřeli galerie, Němci musí počkat nejméně do března

Číst článek

O nepříznivém vývoji podle ministra svědčí rostoucí přírůstky nových případů: minulý týden jich přibývalo v průměru okolo 5500 denně, tento týden průměr již překročil 6500. Přibývá rovněž hospitalizovaných pacientů. Nicméně Polsko se dosud těší z „bezpečnostního polštáře“ v podobě 26 000 volných lůžek pro pacienty s covidem-19. Obsazených je v současnosti okolo 12 000 až 13 000 lůžek.

V České republice ve čtvrtek přibylo přes 11,5 tisíce dalších případů nákazy koronavirem a podle vyjádření členů vlády jsou české nemocnice na hraně svých možností.

Turisté v horském středisku Zakopané. | Zdroj: Reuters

Polské ministerstvo zdravotnictví v pátek podle serveru Onet.pl ohlásilo 8777 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 241 úmrtí během uplynulého dne. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel nakazilo více než 1,6 milionu Poláků, z nichž téměř 42 000 nákaze podlehlo.

V pátek v Polsku uplynul první týden od zmírnění protiepidemických opatření, včetně otevření hotelů, sjezdovek, kin, divadel a bazénů, které vláda přijala na dvoutýdenní zkušební lhůtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme