Počet obětí koronaviru v Itálii vzrostl o 49, v Česku je potvrzeno 19 nakažených

  • Počet nakažených v Česku vzrostl na 19, za poslední den jich tak přibylo sedm. O dosud posledním případu informoval v pátek večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
  • Jím vedený resort už odpoledne informoval, že v souvislosti s onemocněním COVID-19 zavádí další mimořádná opatření. Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. „Ten rozhodne o dvoutýdenní karanténě,“ přiblížil Babiš. Upozornil, že za porušení pravidel karantény hrozí pokuta až tři miliony korun.
  • Největší nárůst obětí nákazy hlásí Itálie. Nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru tam za posledních 24 hodin podlehlo dalších 49 lidí, celkový počet mrtvých v zemi tak dosáhl 197.
  • Jižní Korea v pátek oznámila 196 nových případů infekce a sedm dalších obětí. Korejské úřady se zároveň kriticky vymezily proti nařízením podstoupit po příjezdu do Japonska karanténu.

Praha/Peking/Soul (Aktualizováno: 0:05 7. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie je koronavirem nejpostiženější zemí Evropy. Snímek je z Turína | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

Na tiskové konferenci po pátečním jednání s hejtmany a primátorem Prahy oznámil premiér Andrej Babiš (ANO), že v Česku jsou další tři nově nakažení. Během tiskové konference dostala hlavní hygienička Eva Gottwaldová informaci o dalších třech. V pátek večer pak další případ potvrdil ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Celkový počet lidí v Česku, u kterých se potvrdil koronavirus, tedy stoupl na 19.

Jednou z nakažených je dvanáctiletá dcera nemocného muže z Děčína, který byl s rodinou na horách v Itálii, uvedla v pátek večer Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Muž je hospitalizován v Praze. Dívka zůstane v domácí karanténě, ve které už je týden. Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý uvedl, že druhá nakažená, padesátiletá žena cestovala z Itálie ve stejném voze. Žena bude izolována v ústecké nemocnici.

Návrat z Itálie

Zároveň premiér řekl, že lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou v Evropě čtyři země, kde se nákaza šíří nekontrolovaně, a to Německo, Španělsko, Francie a především Itálie, kde je v současné době asi 16 500 Čechů.

Preventivní opatření, karanténa a práce z domova? Expert radí, kdy zaměstnanec dostane zaplaceno

Číst článek

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. Pokud ji poruší, hrozí jim třímilionová pokuta. „Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit,“ dodal Babiš.

Uvedl, že impulsem pro aktuální rozhodnutí je situace v Itálii. „Tam je za jeden den 41 mrtvých. Nemá to nic společného s tím, jaká je situace u nás, my se snažíme zabránit šíření toho viru, v některých zemích už to zkrátka nedají,“ uvedl. Podle Babiše ne všichni občané jsou z hlediska karantény odpovědní a je nutné situaci řešit tímto způsobem.

Babiš také doporučil zaměstavatelům, aby zaměstnancům, kteří mají zůstat doma dva týdny po návratu z Itálie, umožnili pracovat na dálku.

Italské úřady během pátečního podvečera oznámily dalších 49 obětí nemoci COVID-19. Jde tak o největší zvýšení počtu obětí od doby, co nemoc v Itálii před dvěma týdny propukla. Italské úřady v nové bilanci zaznamenaly již 4636 případů nákazy. Oproti čtvrtku počet případů nákazy stoupl o 778. Nejvíce postiženým regionem zůstává Lombardie, kde se dosud infikovalo 2612 lidí, uvádí italská média.

Nákaza v Asii

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, vzrostl ve čtvrtek počet nově nakažených vzrostl nevýrazně více než za středu, kdy bylo ohlášeno 139 případů. Naopak počet obětí byl ve čtvrtek ve srovnání se středečními 31 nižší. Devětadvacet úmrtí zaznamenaných ve čtvrtek připadlo pouze na provincii Chu-pej, která je považována za ohnisko nákazy. Chu-pej za čtvrtek vykázala 126 nových případů nákazy. Celkem zde nemoci COVID-19 dosud podlehlo 2931 lidí.

Celková bilance v Číně k pátku uvádí 80 552 nakažených a 3042 obětí onemocnění.

Druhou nejpostiženější zemí zůstává Jižní Korea, kde v posledních dnech přibývá nakažených rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina nakažených je z města Tegu a okolí. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyhlásil rychle se šířící nákaze válku.

V Česku je 12 nakažených, jedním z nich je lékař z Prahy. Dezinfekční přípravky se nesmí vyvážet

Číst článek

Soul v pátek ostře protestoval proti opatřením, která oznámil japonský premiér Šinzó Abe. Ti, co přicestují do Japonska z Jižní Koreje, musí podstoupit dvoutýdenní karanténu. Od soboty pak lidé z těch oblastí Jižní Koreje, které jsou obzvlášť sužované nákazou, do země vycházejícího slunce nemohou. Soul tento krok považuje za „nepřiměřený a politováníhodný“.

Australské školy

Austrálie v pátek zavřela kvůli šíření nového typu koronaviru první školu, napsala agentura Reuters. Virem se totiž nakazil šestnáctiletý žák chlapecké střední školy v největším městě země Sydney. Austrálie dosud informovala o 60 infikovaných a nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zde podlehli dva senioři.

Většina z infikovaných Australanů se nakazila v zahraničí, ale koronavirus už se začíná šířit i mezi lidmi lidmi v zemi. To je podle australského ministra zdravotnictví Brada Hazzarda i případ zmíněného náctiletého studenta školy Epping Boys High School na severu Sydney. Úřady nařídily školu uzavřít nejméně na den. Bezmála 1200 žáků a zaměstnanců má zůstat od pátku do neděle v domácí izolaci. O dalším průběhu je bude škola informovat během víkendu.

Australská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta, čímž chce utlumit ekonomický dopad nákazy. Podobně má i vláda brzy oznámit i stimulační balíček.

tzr, onz, dok, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme