Jihokorejské volby drtivě vyhrála strana prezidenta Mun Če-ina. Pomohla jí protikoronavirová opatření

Absolutní většinu hlasů v jihokorejských středečních parlamentních volbách získala vládnoucí Jednotná demokratická strana prezidenta Mun Če-ina. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž k volebnímu vítězství liberálům pomohly úspěchy vlády v boji s koronavirem. Korea ve čtvrtek ohlásila 22 nových případů nákazy, celkový počet potvrzených případů tak činí 10 613.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volič odevzdává hlas v jihokorejských volbách během koronavirové pandemie | Foto: Lee Jae-Won/AFLO | Zdroj: Reuters

Vládnoucí liberálové získali 180 křesel ve třísetčlenném parlamentu, kde měli dosud 120 poslanců. Konzervativní opoziční koalice podle volební komise získala 103 křesel.

Jihokorejské volby: vládní liberálové míří za drtivým vítězstvím, dřívějším skandálům navzdory

Číst článek

Volby provázela přísná hygienická opatření. Úřady vydezinfikovaly všech 14 000 volebních místností a voliči měli nakázáno nosit roušky, nechat si změřit teplotu, použít rukavice a dezinfekci a držet si od ostatních bezpečný odstup.

Volební účast podle národní volební komise činila 66,2 procenta, a byla tak nejvyšší od roku 1992.

Korespondenčně či ve speciálně vyhrazených volebních místnostech mohlo hlasovat zhruba 2800 lidí nakažených koronavirem. Velkou výzvou bylo zorganizovat hlasování 60 000 lidí, pro něž platí karanténa, protože přišli do styku s nakaženými. Přístup měli jen do předem určených volebních místností.

Domovy směli opustit ve středu v 17.20 místního času a vrátit se museli do 19.00. Své hlasy tak odevzdali po 18.00 místního času (11.00 SELČ), kdy se volební místnosti pro ostatní občany uzavřely. Nesměli přitom cestovat veřejnou dopravou, dovoleno měli jít pěšky nebo jet vlastním autem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme