Nový Zéland jde do celostátní karantény. V Aucklandu se objevil jeden pozitivní případ koronaviru

Nový Zéland vstupuje do několikadenní celostátní karantény poté, co se v největším městě Aucklandu prokázal jediný případ nákazy koronavirem. Oznámila to v úterý tamní premiérka Jacinda Ardernová. Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varovaly, že v následujících týdnech může významně vzrůst počet případů infekce.

Nový Zéland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacinda Ardernová v úterý ohlásila celostátní uzávěru. (Ilustrační foto) | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Nakažený osmapadesátiletý muž žije v Aucklandu a navštívil nedaleký Coromandel. Tato města proto čeká sedmidenní uzávěra, ve zbytku země opatření potrvají tři dny.

Podle Ardernové úřady předpokládají, že se muž infikoval variantou delta, potvrzeno to však zatím nemají. Po zdroji nákazy nyní pátrají.

Uzávěra vstoupí v platnost v úterý před půlnocí místního času, lidé při ní musí zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s ostatními. Většina lidí může domov opustit jen v nutných případech.

Nový Zéland dosud v porovnání s jinými zeměmi epidemii úspěšně čelil, poslední šíření zaznamenal v únoru letošního roku. Od počátku epidemie zde s koronavirem zemřelo 26 lidí.

První případ po více než roce. Canberra jde do karantény, lidé mohou vycházet jen výjimečně

Číst článek

Na podobný systém přísných uzávěr a snah o úplnou eliminaci přenosu sází i Austrálie. Úřady však dnes varovaly, že i přes momentální karanténu největšího města Sydney v následujících týdnech ‘značně naroste‘ počet nakažených.

Stát Nový Jižní Wales, který je epicentrem posledního šíření nemoci, za posledních 24 hodin oznámil 452 nových případů infekce. Dosavadní rekordní denní bilanci 466 nakažených australský svazový stát ohlásil o víkendu.

„Odhadujeme, že případů bude v následujících dvou či třech týdnech pravděpodobně významně přibývat,“ oznámila premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. Sydney již zpřísnilo opatření - zvýšilo pokuty pro ty, kteří porušují nařízení a nezůstávají doma, a v některých částech města postavilo zábrany.

Austrálie se zároveň snaží urychlit pomalý vakcinační program, v rámci kterého se dosud plně naočkovalo okolo 26 procent populace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme