Německo se chystá na nárůst případů domácího násilí, v době dlouhodobé karantény jejich počet roste

Opatření spojená s koronavirem nutí všechny rodiny zůstávat pohromadě. Pro oběti domácího násilí je ale něco takového skutečná noční můra. Sousední Německo se tak vedle zdravotnické krize chystá i na vlnu zneužívání a fyzického nebo psychického týrání.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia

Obětem domácího násilí pomáhá německá organizace Bílý kruh. Její šéf Jörg Ziercke tu nynější situaci přirovnal k hodně dlouhým Vánocům, což jsou tradičně ty nejkritičtější dny, protože jsou všichni delší dobu doma. „Počet případů domácího násilí, které zpravidla směřuje vůči ženám a dětem, bude pravděpodobně stoupat," řekla listu Rheinische Post německá ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Franziska Giffeyová.

Kvůli domácímu násilí vykázali policisté letos 1100 lidí, podle Bílého kruhu bezpečí jim chybí školení

Číst článek

Magazín Spiegel se dostal k interní zprávě kriminální policie, podle které nová opatření mohou podnítit jednak domácí násilí, ale i sexuální zneužívání. V tomhle jsou prý ohrožené hlavně děti. Kriminalisté varují, že mnoho agresorů bude čelit novým stresovým faktorům - při pohledu na hospodářství se například mohou obávat o svou práci - a budou o to nezvladatelnější.

Berlínská policie si už teď všimla, že počet případů domácího násilí roste. Za poslední dva týdny stoupl o jedenáct procent a čím déle budou všechna omezení platit, tím může být situace o to horší. Důkazem jsou čísla z čínského Wu-chanu - pomoc při karanténě tam hledalo třikrát víc lidí než obvykle.

Můžeme si mávat s biskupy do oken, říká kardinál Duka. Jeho úřad je v izolaci, on sám příznaky nemá

Číst článek

Německé úřady se teď snaží shánět ubytování, aby se všechny oběti měly kam schovat. Například Hamburk využil toho, že hotely nesmí přijímat hosty. Přístavní město si pronajalo celý prázdný penzion pro případ, že se ženské domovy naplní. A pro jistotu ještě poptává další byty. To samé dělá taky radnice v Berlíně.

Komplikací je, že kvůli zákazu shromažďování rázem skončily kurzy sebeovládání pro ty, kdo chtějí se svou agresivitou bojovat. Všechny rodiny jsou navíc izolované od ostatních a násilníky by to mohlo zbavit všech zábran.

Nevládní organizace z Německa, Švýcarska a Rakouska tak sepsaly jakýsi manuál, který si má takový člověk vytisknout a neustále se jím řídit. Leták je už teď dostupný hned v jedenácti světových jazycích a překladatelé pracují na dalších šesti verzích. Skutečná krize sice v Německu ještě nenastala - například ve Francii a v Dánsku už ale počet nahlášených obětí výrazně roste.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme