Dánské zoologické zahrady a akvária vyhlašují sbírky na záchranu. Chybí jim miliony korun

Dánské zoologické zahrady a akvária se obávají o svou budoucnost. Kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 přicházejí každý den o návštěvníky, a tedy o spoustu peněz. Výhled pro ně přitom není o moc lepší, protože chybět budou v sezoně i turisté. Některá zařízení už proto vyhlašují sbírky, které jim mají pomoci přežít. Jedním ze strádajících je i kodaňské obří akvárium Modrá planeta.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akvárium Modrá planeta v dánské Kodani | Zdroj: Den Blå Planet | CC BY 2.0,©

„Jsme soukromá společnost a v podstatě všechny naše příjmy jsou z návštěvnických poplatků, takže po dobu, co jsme zavření, nedostáváme vůbec žádné peníze,“ vysvětluje ředitel akvária Modrá planeta Jon Diderichsen.

Švédsko šlo vlastní cestou, ostatní severské země uvolnily opatření později. Jak jsou na tom teď?

Číst článek

Velké zklamání pro něj a celý jeho tým přišlo před několika dny, kdy dánská vláda přesunula akvária a zoologické zahrady z druhé do třetí fáze uvolňování opatření a Modrá planeta tak místo tohoto pondělí otevře až v první polovině června.

„Vláda se rozhodla udělat politické rozhodnutí, že jiné části společnosti otevřou před námi. To rozhodnutí není založené na základě epidemiologické hrozby, ale je to čistě politická záležitost, že chtějí otevřít,“ říká Diderichsen.

Péče o akvária a vodu v nich, ale také o krmení, je stále stejná a jen čtveřice mořských vyder měsíčně sežere půl tuny ryb.

Chybějících 22 milionů

„Většina našich nákladů se nemění. Je jen velmi malý rozdíl mezi tím, jestli jsme otevření, nebo zavření. Vychází to tak, že nám denně chybí na vstupném asi 200 tisíc dánských korun, to je šest milionů měsíčně,“ říká ředitel akvária.

Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky. Nutné zůstávají dvoumetrové rozestupy

Číst článek

V přepočtu tedy Modré planetě chybí asi 22 milionů českých korun každý měsíc. Firma tak zatím žije ze svých finanční rezerv a peníze jí za současného stavu dojdou během září. Ani po plánovaném červnovém otevření se ale prý vše nevrátí do starých kolejí.

„Jsme velká turistická atrakce a většinou máme asi 60 % návštěvníků turistů. A ti letos nepřijedou kvůli opatřením i nelétajícím aerolinkám. Takže i když otevřeme, tak nás bude čekat velká finanční krize,“ vysvětluje Diderichsen.

Morální podpora

Na záchranu vyhlásila Modrá planeta, ale také kodaňská zoo, finanční sbírku. Zdá se, že výzva v Kodani má odezvu. „Od pátku máme vybráno asi 1,8 milionu dánských korun, což je velká pomoc od dánských občanů a také to znamená, že lidé mají zájem, abychom tu byli i po krizi. Je to pro nás velká podpora nejen finanční, ale také morální a pomáhá nám to pokračovat,“ pochvaluje si ředitel.

Pokud do té doby dánská vláda nezmění své stanovisko, budou se Kodaňané na žraloky, chobotnice nebo mořské vydry moci přijít podívat nejdříve osmého června. Z výpadku financí i návštěvnosti se ale podle ředitele Modré planety Jona Diderichsena bude akvárium vzpamatovávat několik let.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme