Tři Češi by z města Wu-Chan mohli odjet s pomocí Francie. Pražské letiště kontroly zatím nezavedlo

České ministerstvo zahraničí zjišťuje možnosti evakuace Čechů z čínského města Wu-chan. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová s tím, že ve městě postiženém koronavirem jsou tři Češi. Odjezd z oblasti by mohlo ministerstvo zajistit s pomocí Francie, která chce do oblasti vyslat autobus. Pražské letiště žádné zdravotní kontroly cestujících z Číny zatím nezavedlo.

Praha/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující z Číny do Vancouveru se chrání rouškami | Foto: JENNIFER GAUTHIER | Zdroj: Reuters

Ministerstvo zahraničí od začátku propuknutí této nemoci, o které se toho zatím moc neví, spolupracuje s ambasádami napříč unijními státy, které mají v oblasti zastoupení.

Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery

Číst článek

„V tuto chvíli řešíme, jaké jsou naše možnosti. Evakuace asi není v tuto chvíli úplně na stole, ale chceme být připraveni a mít informace o tom, jak by v případě zhoršení situace nebo nějaké urgentní žádosti českých občanů bylo možné je konkrétně z Wu-Chanu evakuovat,“ uvedla Štíchová.

Odvoz svých občanů s čínskými úřady vyjednává také Rusko nebo Spojené státy. Washington do oblasti vyšle zvláštní letadlo, které má americké občany odvézt zpět do vlasti.

V Praze zatím bez kontrol

Z Letiště Praha odlétá do Číny jedna linka do Čcheng-Tu, kterou provozuje společnost Sichuan Air, a linka do Šanghaje se společností China Eastern Air. Případné zdravotní kontroly cestujících z Číny by musela nařídit Hygienická stanice hlavního města Prahy.

„My jsme s ní i s ministerstvem zahraničí samozřejmě v kontaktu, ale v tuto chvíli nemáme žádný podnět, aby byla zavedena některá konkrétní opatření,“ uvedl tiskový mluvčí letiště Roman Pacvoň pro server iROZHLAS.

Potyčky v nemocnicích, stahování občanů zpět do vlasti, uzavřené památky. Koronavirus se dál šíří

Číst článek

Podle Pacvoně v blízké minulosti na letišti nepamatují žádnou takovou situaci, i tak má ale pražské letiště připravený pohotovostní plán s jistými opatřeními. „Nicméně konkrétní podoba opatření je skutečně na hygienické stanici, ta o nich rozhoduje na základě povahy nákazy a rizika jejího šíření,“ řekl mluvčí.

Superpřenašeči

„Je to hlavně otázka náhody a štěstí, za stávající situace je ale velmi pravděpodobné, že spíš dříve než později budeme mít případy nákazy i v Evropě. Je možné, že i v České republice,“ uvedl o novém čínském koronaviru specialista v oboru epidemiologie Rastislav Maďar v rozhovoru pro iROZHLAS.

Podle Maďara jsou kontroly termokamerami účinné, ale superpřenašeče nerozeznají. Najednou se může objevit člověk, který zatím nemá ani zvýšenou teplotu, z dýchacích cest ale vylučuje obrovské množství koronavirů a tím pádem je pro své okolí značným infekčním rizikem.

Vít Kubant, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme