‚Úřady měly být upřímnější.‘ Lékař, který jako první varoval před koronavirem, podle nemocnice zemřel

Čínský doktor Li Wenliang, který se jako jeden z prvních pokoušel upozornit na šíření nového typu koronaviru a nakonec se sám nakazil virem 2019-nCoV, podle wuchanské nemocnice zemřel. Informoval o tom server BBC. Portál Globel Times s odkazem na regionální média o jeho smrti informoval už během čtvrtečního odpoledne. Za několik hodin ale nemocnice, ve které se doktor léčil, uvedla, že je v kritickém stavu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:39 6. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina záchranářů ve Wu-chanu se navzájem dezinfikuje po odvozu mrtvého

Počet nakažených i mrtvých v Číně roste. Ilustrační foto | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Ústřední nemocnice ve Wu-chanu po desáté hodině ve čtvrtek večer podle serveru BBC i agentury AP potvrdila, že lékař Li Wenliang zemřel. Ještě před několika hodinami přitom tvrdila, že doktor je sice v kritickém stavu, ale žije.

Jako první varoval před koronavirem, čínská policie ho ale umlčela. Teď je lékař jedním z nakažených

Číst článek

„Během boje proti epidemii nového koronaviru se Li Wen-liang, oftalmolog naší nemocnice, bohužel nakazil. Nyní je v kritickém stavu a my se ze všech sil snažíme ho zachránit,“ napsala nemocnice v prohlášení zveřejněném o půlnoci místního času na sociálních sítích.

Čínská média přitom už ve čtvrtek kolem páté odpoledne psala, že doktor nákazu virem nepřežil. WHO dokonce reagovala na zprávu o smrti Li Wen-lianga na twitteru. „Nesmírně nás zarmoutila smrt Li Wen-lianga. Všichni musíme ocenit práci, kterou odvedl při #2019nCoV,“ napsala WHO s odvoláním na označení nového koronaviru.

Několik dní před smrtí Li hovořil s novinářkou Elsie Chenyiovou. „Kdyby úřady informovaly o nemoci dřív... Myslím, že by to bylo o hodně lepší. Měly být upřímnější a transparentní,“ řekl tehdy.

O nemoci věděl v prosinci

Oční lékař si už v prosinci všiml, že u sedmi lidí, kteří jedli mořské plody na trhu ve Wu-chanu se objevily příznaky podobné jako u SARS. Prostřednictvím sociální sítě WeChat proto rozeslal svým kolegům zprávu, ve které popsal, s čím se setkal. informace se ale začala nekontrolovatelně šířit po internetu.

Li Wenliang byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci připomínající virus SARS, koncem prosince se proto na nebezpečí rozhodl upozornit své kolegy. | Zdroj: Profimedia

Několik dní na to na jeho dveře zaklepali příslušníci úřadu veřejné bezpečnosti a obvinili ho ze šíření lživých informací. Dokument, podle něhož jím zveřejněné zprávy „vážně narušily společenský řád“, musel Wen-liang podepsat a přislíbit, že v činnosti nebude pokračovat – jinak mu hrozí soud.

„Nic jsem nemohl udělat. Všechno musí být v souladu s oficiální linií,“ stěžoval si lékař. O týden později přišla do jeho ordinace nakažená žena, u které se zatím neprojevily příznaky a pana Liho nakazila. Začal mít příznaky 10. ledna, o dva dny později byl hospitalizován a infekce se u něj potvrdila v únoru. Mezitím se nemoc objevila i u jeho rodičů.

Hrdina sociálních sítí

Lékař, který se snažil na šíření viru upozornit, se stal hrdinou čínských sociálních sítí. Jeho příběh sdílely stovky lidí, kteří mu vyjadřovali podporu. Mnozí ale zároveň nešetřili tvrdou kritikou úřadů a vyjádřili obavy, co Wen-liangův příběh vypovídá o poměrech v zemi – upozornili mimo jiné na to, že po zveřejnění jeho svědectví se budou lékaři v podobných situacích bát ostatní jakkoliv varovat.

Kromě něj na vir už v počátcích upozorňovalo i dalších sedm lidí, které úřady „umlčely“.

dok, eku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme