Evropská unie se připravuje na možný nedostatek léků. Koronavirus může omezit dodávky z Číny

Evropská unie se kvůli koronaviru 2019-nCoV připravuje na možný nedostatek léků. Ten může nastat kvůli dodávkám účinných látek, jež se vyrábějí v Číně. Například německé firmy jsou podle spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna na dovozu závislé, jak řekl agentuře AP. Ministři unijních zemí už ve čtvrtek jednali o tom, že by se část výroby přesunula do Evropy.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie se připravuje na možný nedostatek léků kvůli koronaviru | Zdroj: Pofimedia

Podle Spahna hrozí, že budou chybět především účinné látky pro některá antibiotika, která se dovážejí právě z provincie Chu-Pej, odkud se koronavirus rozšířil.

Eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová uvedla, se případným problémem úřady už zabývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská unie se připravuje na možný nedostatek léků.

„Evropská léková agentura už situaci sleduje a zatím nemá hlášené žádné nedostatky léků. Už jsme zahájili opatření a vytvořili pracovní skupinu, která předběžně hodnotí situaci a nadále ji bude s agenturou sledovat,“ citoval Kyriakidesovou americký deník The New York Times.

Kromě výroby situaci komplikuje také doprava, protože Čína jako prevenci šíření nemoci zavedla řadu uzavírek.

Ministři zdravotnictví zároveň v Bruselu ve čtvrtek jednali o tom, že by se do budoucna s ohledem na možné ohrožení výroby léků měla přesunout alespoň část produkce důležitých léků na evropské území.

Pevninská Čína eviduje už 63 851 nakažených. Nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pátek dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla v pátek agentura Reuters.

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme